E-ticaret yoluyla ilk satışlarınızı nasıl yapabilirsiniz?

Kategori: E-Ticaret Posta tarihi: Aralık 18, 2017

E-ticaret sitesi kurarak online satış yapmak isteyenler, e-ticaret sitelerini için gerekli alt yapıyı oluşturduktan sonra online ödeme işlemlerini de kurarak satış yapmaya başlayabilirler. Ancak ilk satışları yapabilmek biraz zordur. Bu zorlukları aşmanın yolları ilk etapta reklam çalışmalarına ağırlık vermek gerekir.

İnternetten satış yapmak isteyen girişimciler, ilk satışlarını nasıl yapabileceklerini ve bu satışları nasıl artırabileceklerini öğrenmeleri gerekiyor. ilk satışları yapmak her işletme  veya girişimciler için biraz zor olsa da zaman içerisinde işletmeye has belli bir satış politikası da geliştirilmeye başlanır.

İlk olarak ailenize ve yakın çevrenize satış yaparak başlayabilirsiniz

E-ticaret kanalıyla satış yapmak üzere ilk işinizi kurduğunuzda ailenizin ve yakın çevrenizin  desteğinden yararlanabilirsiniz. İlk satışlarınız konusunda maddi ve manevi destek vermelerinin yanında kendi yakın çevrelerinin de sizin markanıza yönlenmelerini sağlamaları, ilk satışlarda geniş alıcı kitlelerine ulaşmanın da ilk adımı olacaktır.

Bir yarışma düzenleyin ya da hediye verin

Satışını yaptığınız markanın geniş alıcı kitlelerince bilinmesini duyurmak ve yaymak amacıyla çeşitli hediyeler veya indirimler yapın ve bunu çeşitli reklam teknikleriyle duyurun.Ayrıca bu hediye ve indirimleri yakın çevrenizin de sosyal medya kullanıcısı arkadaşlarına ulaştırmalarını sağlayın.

Büyük online satış sitelerinde ürünlerinizi satışa çıkartın

Markanız ve ürünlerinin tanıtımını ve  satışını artırmak amacıyla, Gittigidiyor,Hepsiburada,N11 gibi online satış yaptıran e-ticaret sitelerinde ürünlerinizi satarak geniş alıcı kitlelerine ulaşmalısınız. Buralarda ürünlerinizi tanıtmak ve alıcılara sunmak ilk satışlarınızı yapmak için iyi bir başlangıç olabilir. Bu şirketlerin kendi hedef kitleleri ve takipçileri vardır ve siz burada üye olarak bir mağaza açtığınızda, bu şirketlerin takipçilerinden de yararlanmış olursunuz.Bu tür kanalları denemek ürünlerinizin kısa zamanda ülke genelinde tanınmasını ve bilinmesini sağlayacaktır.

Sosyal medya ve google reklamlarından yararlanın

İlk satışlarınızın ve marka tanınırlığınız artması için en iyi yollardan biride reklam tekniğini kullanmaktan geçer.Bu amaçla Google, Facebook ve Instagram üzerinden reklamlar hazırlayabilir ve kendi hedef kitlenize kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Hangi sosyal mecranın size daha yararlı olacağını düşünüyorsanız, o mecrayı kullanabilir ve reklam bütçenizi daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

Çeşitli sosyal medyalar üzerinden reklam vermek, marka tanınırlığınızı artıracağı gibi yeni takipçiler kazanmanızı da sağlayacaktır. Bu da firmanız açısından çok sayıda yeni, yeni müşterilere ulaşma imkanı sağlayacaktır.

Bu gönderiyi paylaş