Facebook’ta mağaza açmanın ve satış yapmanın yolları

Kategori: E-Ticaret, Facebook Posta tarihi: Aralık 18, 2017

Ülkemiz nüfusunun yarısından fazlasının Facebook kullandığı basına yansıyan istatistiklerden anlaşılmaktadır.Buna göre 80 milyonluk nüfusa sahip ülkemiz insanının demek oluyor ki 50 milyona yakını her gün Facbook’a girerek haber okumakta, resim paylaşmakta, canlı yayın yapmakta ve izlemekte ve mesajlaşmaktadır. Hal böyle olunca girişimcilerimizde bunu bir fırsat bilerek sosyal medya üzerinden satış yapmak veya bu amaçla mağaza açmak gibi fırsatları değerlendirmek istemektedirler.Bu konu ile ilgilenen girişimcilerimiz haklı olarak mağaza nasıl açılır,bana bunun maliyeti ne olur, nasıl satış yapılır,satış yapmak yasal mıdır gibi oluşan soruları nemutlu yazılım olarak cevaplamaya çalışacağız.

Facebook-Magaza1

Facebook üzerinden satış nasıl yapılır?

Öncelikle Facebook kullanıcısı değilseniz kendinize bir Facbook sayfası oluşturuyorsunuz.Oluşturmuş olduğunuz bu sayfa içerisinde Mağaza, dükkan veya hangi ismi, kullanmak istiyorsanız o isimle bir sekme oluşturabilirsiniz. Bu sekme içerisinde de Facebook’tan satmak istediğiniz ürünlerinizi sergilersiniz. Sayfanızda mağazanızı ziyaret eden kullanıcılar ürünlerinizi inceler,beğenip satın almak istediği bir ürün varsa, satın al dediğinde facbook sayfanızla bağlantılı e-ticaret sitenizde satış süreci başlamış olur.

Facebookta satış yapmak yasal mıdır?

Facebook üzerinden ürün satışı yapmak ile dükkan veya her hangi bir iş yerinizden satış yapmak arasında bir fark yoktur.Satışa bağlı olrak vergilendirme işlemleri e-ticaret satışlarında ne ise yine aynıdır.Bu tür satışları yapabilmek için ticari kimliğinizin olması gerekir eğer ticari bir kimliğiniz yok ise en kolay yol olan şahıs şirketi kurmanız gerekir.

Bu gönderiyi paylaş