Google Site Indexleme Nedir,Nasıl Hızlandırılır ?

Kategori: E-Ticaret, Google, Özel Yazılım, SEO, Web Sitesi, Web Tabanlı Yazılım Posta tarihi: Nisan 6, 2018

İnternet sitesinin veya sitede yayınlanan  bir sayfanın arama motorları tarafından ön belleğe yani hafızaya alınması işlemine indexleme denilmektedir.

Index, iki farklı şekilde kullanılabilen bir kavramdır. Birincisi, web sitelerinin ana sayfasını tabir etmek için kullanılır. İkinci kullanımı ise, web sitelerinin arama motorları sonucunda gösterilmeye başlaması için kullanılmaktadır.

Web sitesini yeni oluşturdunuz, google botları normal olarak yeni kurulan siteleri ve sayfaları buluyor ancak,hemen indexlemesini istiyorsanız beklemeden  https://www.google.com/intl/tr/add_url.html adresine girerek buradan indexleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca web sitenizi google’a ekledikten sonra site haritasını da gönderirseniz siteniz daha çabuk ve hızlı indexlenir.

Web sitenizi ve yayınladığınız içerikleri arama motorlarına ileten servisler vardır, bu servislere ping siteleri denir.Yeni eklediğiniz içerikleri bu servisler aracılığıyla arama motorlarına ileterek arama motorlarının bu içeriklerden daha çabuk haberdar olmasın sağlayabilirsiniz.

Yazmış olduğunuz yeni bir yazı ve içeriği google’ da aratıp tıklayarak da google’ı bu içerikten haberdar eden bir bilgi göndermenizin yararı vardır.

Google webmaster tools’tan Google Gibi Getir aracını kullanarak hızlı index almasını sağlayabilirsiniz.

Web siteniz için kullanıcı sayıları yüksek kaliteli Backlinkler elde edinin,Google botları ziyaret ettiği sitelerde bulunan Backlinkleri fark ederler, buda sitenizin hızlı indexlenmesini sağlayan bir faktördür.

Web sitenizi ve yazdığınız içerikleri Facebook, Twitter gibi sosyal medyada mutlaka paylaşın. Bu paylaşımlar, sitenizin ve yazdığınız içeriklerin daha hızlı indexlenmesini ve bu sayede hedeflediğiniz kitlenin sitenize ve yazınız içeriklerine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır.

Web sitenizde ya da sosyal medyada paylaştığınız yazınızın içeriklerine yapılacak yorumlar da yapılan yorum çokluğu oranında hızlı index almasını sağlar.

Bu işlemlerden sonra artık yapmanız gereken, sitenizi güncel tutmaktır.Google ana sayfanızda ve alt sayfalarda yapmış olduğunuz değişiklikleri ve güncellemeleri arama botları ile bulabiliyor, botlar bulduğu bu bilgileri, google veri merkezine aktararak kayıt altına alınmasını sağlar.

Bu şekilde web sitenizin ve içeriklerinizin hızlı bir şekilde indexlenmesini sağlamış olursunuz.

Nemutlu Yazılım ve Danışmanlık

Bu gönderiyi paylaş