Keyword (Anahtar Kelime) nedir?

Kategori: E-Ticaret, Google, Özel Yazılım, SEO, Web Sitesi, Web Tabanlı Yazılım Posta tarihi: Nisan 8, 2018

Keyword; Anahtar kelime anlamında olup, internet kullanıcıların Google,Yandex,Youtube ve Bing gibi arama motorlarında aradıklarını bulabilmek için yazdığı kelimelerdir.

Arama motorları, girilen kelimelere göre en yakın ve en uygun olan sonuçları, bir sıralamaya tabi tutarak verir.

Web siteniz ve sayfa içerikleri bazı anahtar sözcükleri hedefler buna göre arama motorları bazı anahtar kelimeleri web sitenizin sayfalarının başlıklarına, sayfalarda bulunan yazılara, sitenize gelen linklere ve daha birçok faktöre göre  belirliyor.

Google Adwords’ta reklam verilirken iyi sonuçlar alabilmek için, en uygun anahtar kelimeleri belirleyerek vermeniz gerekir. Anahtar kelimeyi belirlerken ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin sizi bulabileceği en uygun kelimeleri belirleyerek vermelisiniz.

Reklam vermeden önce en uygun anahtar kelimeleri belirleyebilmek için yapmamız gerekenler;

1-Öncelikle işiniz ve sunduğunuz servis ile ilgili, bulduğunuz aklınıza gelen tüm kelimeleri bir tabloya yazmalısınız, tabloda oluşturduğunuz bu anahtar kelimelerden işinize en uygun olan kelime veya kelime guruplarını belirlemelisiniz.

2- Google Adwords Keyword Tool‘a belirlediğiniz bu kelimeleri girdiğinizde bu araç size anahtar kelimelerinizin arama hacimlerini gösterir ve girdiğiniz bu anahtar kelimelere dayanarak, başka kelimeler de önerir, bu kelimeleri de oluşturduğunuz tabloya ekleyin.

 

3- Google  anahtar kelime aracında Rekabet/Competition adlı bir sütun yer almakta bu sütün size rekabetle ilgili bazı fikirleri verir, ayrıca anahtar kelimelerimizi yazarak google’da aratıp bu kelimelerle arattığımızda hedeflenen site sayısını görebilirsiniz.

 

Bundan sonra yapmamız gereken en karlı kelimeleri bularak bu kelimelerle reklamı vermektir, peki bu kelimeleri nasıl belirleyeceğiz, burada yapmamız gereken, Google Analytics’i devreye sokarak müşterileriniz hangi kelimeleri aratarak sitenize gelmişler ise ve en çok hangi kelimelerden gelen ziyaretçiler ürünlerinizi almış ise, bu gibi verileri inceleyerek, siteniz için vereceğiniz reklamlar için en karlı Keyword’leri belirleyebilirsiniz. artık burada yapacağımız şey elde ettiğimiz bütün verilerin ışığında rekabetin düşük ve arama hacminin yüksek olduğu anahtar kelimeleri seçerek reklamı vermektir.

Nemutlu Yazılım ve Danışmanlık

Bu gönderiyi paylaş