B2B (Business to Business) ve Avantajları Nelerdir?

B2B (Business to Business)  firmaların birbirleri arasında bir ürün ya da hizmetin alımı ve satımı ile ilgili tüm süreçlerini internet üzerinden e-ticaret yoluyla gerçekleştirilmesi işlemidir.

Kısaca B2B ile ifade edilen e-ticaret modelinde, alıcı firmalar ile satıcı firmalar aynı web sitesinde buluşurlar. B2B platfromları satılacak ürün ve hizmetlerin online olarak sergilendiği, anlatıldığı e-ticaret siteleridir. Bu platformlarda firmalar fiyat sunabilir, teklif alabilir, teklif verebilir ve fiyat ve tekliflerini de karşılıklı olarak değerlendirebilirler.

1a25a5ece-b541-48fb-bed1-2f5bb8972ea3.jpg
3519d221b-840c-48a3-b308-70071994815c.jpg

B2B (Business to Business) Nedir?

 

B2B (Business to Business)  firmaların birbirleri arasında bir ürün ya da hizmetin alımı ve satımı ile ilgili tüm süreçlerini internet üzerinden e-ticaret yoluyla gerçekleştirilmesi işlemine denir. Bu modelde firmalar alım ve satım işlemlerini aynı e-ticaret sitesi üzerinden gerçekleştirirler.B2B e-ticaret sisteminde firmalar, fiyat alma ve sunma tekliflerini online olarak bu platformda gerçekleştirirler.

B2B’ nin(Business to Business)  Avantajları Nelerdir?

Firmaların geleneksel ticaret modelinde, önemli miktarlarda gider gerektiren fiziki mekan, personel, dağıtım ağı, tedarikçi zinciri gibi çok sayıda gider kalemleri vardır.

İnternetin günümüz dünyasında yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla ve elektronik ticarete dayalı teknolojinin de geliştirilmesiyle, mevcut ticaret hacmi de ciddi oranda artışlar sağlamıştır.

Geleneksel yöntemlere göre yapılan ticaret, sistemin bir çok giderlerinin de önemli oranda, ortadan kalkmasıyla, büyük ölçüde şirket karlılıklarını artmıştır.

E-ticaret sisteminin gelişmesi ve yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla,B2B sitelerinde ticaret yapan şirketler, diğer şirketlere göre önemli ölçüde rekabet etme üstünlükleri yakalamışlardır.

Bildiğiniz üzere ticaretin alıcı ve satıcı olmak üzere iki tarafı vardır.

B2B e-ticaret sistemi geleneksel satış ve pazarlama yöntemlerine nazaran alıcı ve satıcılara, rakipleri nezdinde üstün avantajlar sağlamaktadır.

Bu avantajları sıralayacak olursak; Üretim ve işletim maliyetlerinin azalması, stoklama maliyetlerinin düşmesi, teslimatın ve işlemlerin daha hızlı yapılması, Alışverişin daha hızlı ve kolay yapılabilmesi, tahsilatın ve faturalama işlemlerin daha hızlı ve kolay yapılması, Hizmet sunum kalitesinin yükselmesiyle müşteri memnuniyeti ve sayısının artması, Ürün ve hizmet satışının artmasıyla firmaların o oranda büyüme fırsatı yakalaması, bütün dünya firmalarının oluşturacağı rekabet ortamı nedeniyle ürün ve hizmetin daha uygun fiyatlardan alınabilmesi, pazara olan uzaklığın ortadan kalkması, yerel ve küresel pazarda rekabet üstünlüğünün sağlanarak bu pazarlardan da pay kapma,
rekabetin getireceği bir diğer avantaj ise ürün ve hizmet kalitelerinin sürekli iyileştirilmesi, üretilen yeni ürün ve hizmetler konusunda bütün firmaların çok kısa sürede bilgi sahibi olması gibi avantajlar sağlanır.

Nemutlu Yazılım ve Danışmanlık

2a7c7e9e8-caf2-4fae-9d92-2807597b0e89.jpg
Yönetim Paneli

Nemutlu Yazılım uzman ekibi ile ihtiyaç duyduğunuz yazılımlar için sizlere profesyonel çözümler sunar.

  • Mobil Uyumlu

    Kullanmış olduğumuz tüm alt yapılar mobil ve tablet uyumludur.

  • Güncel Yazılım

    Tüm alt yapılarımızı günce yazılımlar ile geliştirmekteyiz.

  • Kolay Kullanım

    Geliştirmiş olduğumuz yazılımları kullanıcıların rahatlıkla kullanabilmesi için tasarladık.

Size özel yazılımlar

Özel yazılımlar ile proje risklerini en aza indirerek oluşabilecek başarısızlıkların, en önemlisi de zamandan tasarruf sağlayarak maddi kayıpların önüne geçebilirsiniz. Web tabanlı uygulamalarda işinizin, günün bilişim teknolojilerinin sağladığı gücü arkasına almasını sağlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Güncel Yazılımlar

Yeni nesin yazılımlar ile dinamik ve yönetilebilir projeler geliştiriyoruz.

asp
swift
android
java
html
sqll
Planlama

Projeniz için fizibilite çalışması yapılır ve proje planlaması yapılır.

Analiz

Çeşitli yazılım geliştirme metodojileri ile kullanım dökümanları oluşturulur.

Tasarım

İhtiyaçların giderilmesi halinde sistemin tasarım aşamasına başlanır.

Kodlama ve Test

Tasarım aşamasından sonra kodlama ve test aşamsına geçilir.

Teslim ve Bakım

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra teslim aşamsına geçilir. Daha sonra oluşabilecek eksiklikler bakım aşamasında giderilir.

E-Ticarette PR Çalışmaları Nedir?

E-ticarette PR (Halkla İlişkiler) çalışmaları, bir e-ticaret işletmesinin marka bilinirliğini artırmak, müşteri güvenini kazanmak ve olumlu [...]

CDN (Content Delivery Network) Nedir?

CDN (Content Delivery Network), içerik dağıtım ağı olarak adlandırılan ve internet üzerindeki içeriklerin (web sayfaları, videolar, resimler [...]

Yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun

Check your email

We sent you an email with a link to get started. You’ll be in your account in no time.