CGI Nedir? Nasıl Kullanılır?

CGI, "Common Gateway Interface"nin kısaltmasıdır ve web sunucuları ile dış programlar arasında iletişim kurmak için kullanılan bir standarttır. CGI, dinamik web sayfaları oluşturmak için kullanılan bir teknolojidir.

CGI, bir web sunucusunun istemci tarafından yapılan bir isteği alması, bu isteği bir dış programla işlemesi ve sonuç olarak oluşturulan web sayfasını istemciye geri göndermesi için kullanılır. Örneğin, bir form gönderildiğinde veya belirli bir URL istendiğinde, web sunucusu bu isteği CGI aracılığıyla bir program veya betik dosyasına iletir. Program, isteği işler, gerekli veritabanı işlemlerini yapar veya dinamik içerik oluşturur ve sonuç olarak HTML veya başka bir içerik türü üreterek bu yanıtı web sunucusuna gönderir.

102c56e2209-abd5-4fdd-b9ed-be1504450436.jpg
what-is-cgi-animation_356745fea-4806-4866-a786-d19241d747ff.jpg

CGI'nin nasıl kullanılacağına gelince, genellikle CGI betikleri Perl, Python, Ruby gibi betik dilleri veya C, C++ gibi derlenmiş dillerle yazılır. Bir CGI betiği oluşturduktan sonra, web sunucusunun yapılandırmasında CGI betiklerinin çalıştırılmasına izin verilmesi gerekir. Daha sonra, CGI betiği sunucuda belirli bir klasöre yerleştirilir ve web sayfalarında kullanılmak üzere belirli bir URL'ye atanır.

Özetlemek gerekirse, CGI, dinamik web sayfaları oluşturmak için kullanılan bir teknolojidir ve dış programlarla web sunucuları arasında iletişim kurmak için standart bir arabirim sağlar.

Yönetim Paneli

Nemutlu Yazılım uzman ekibi ile ihtiyaç duyduğunuz yazılımlar için sizlere profesyonel çözümler sunar.

  • Mobil Uyumlu

    Kullanmış olduğumuz tüm alt yapılar mobil ve tablet uyumludur.

  • Güncel Yazılım

    Tüm alt yapılarımızı günce yazılımlar ile geliştirmekteyiz.

  • Kolay Kullanım

    Geliştirmiş olduğumuz yazılımları kullanıcıların rahatlıkla kullanabilmesi için tasarladık.

Size özel yazılımlar

Özel yazılımlar ile proje risklerini en aza indirerek oluşabilecek başarısızlıkların, en önemlisi de zamandan tasarruf sağlayarak maddi kayıpların önüne geçebilirsiniz. Web tabanlı uygulamalarda işinizin, günün bilişim teknolojilerinin sağladığı gücü arkasına almasını sağlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Güncel Yazılımlar

Yeni nesin yazılımlar ile dinamik ve yönetilebilir projeler geliştiriyoruz.

asp
swift
android
java
html
sqll
Planlama

Projeniz için fizibilite çalışması yapılır ve proje planlaması yapılır.

Analiz

Çeşitli yazılım geliştirme metodojileri ile kullanım dökümanları oluşturulur.

Tasarım

İhtiyaçların giderilmesi halinde sistemin tasarım aşamasına başlanır.

Kodlama ve Test

Tasarım aşamasından sonra kodlama ve test aşamsına geçilir.

Teslim ve Bakım

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra teslim aşamsına geçilir. Daha sonra oluşabilecek eksiklikler bakım aşamasında giderilir.

Nofollow Nedir?

Nofollow, web sitelerindeki belirli bağlantıların (linklerin) arama motorları tarafından takip edilmemesini ve bu bağlantıların hedeflediği [...]

Dofollow Nedir?

Dofollow, web sitelerindeki bağlantıların (linklerin) arama motorları tarafından takip edilmesini ve bu bağlantıların hedeflediği sayfalara [...]

Yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun

Check your email

We sent you an email with a link to get started. You’ll be in your account in no time.