E-Ticaret Pazarında şirket ve müşteri değerlendirmesi

Kategori: E-Ticaret Posta tarihi: Ocak 5, 2018

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de elektronik ticaret dediğimiz e-ticaret sistemi hızla artmaktadır. Ülkemizde öncelikle bu pazardan pay almayı başaran büyük şirketlerimiz olmakla birlikte, e-ticaret sistemindeki yararların faydasına varan küçük işletmelerimizde hızla bu pazardan pay alma yarışına girmişlerdir.

E-ticaret yoluyla, ticaretin artış nedenlerine müşteriler açısından bakacak olursak. Müşterilerin aynı ürünü, e-ticaret kanalıyla daha ucuza alabildiklerinden kaynaklanmaktadır. Haliyle hiçbir kimse, aynı malı, daha fazla paraya almak istemezler. Başka artış nedenlerinden bazıları ise elektronik ortamda para akışının alınan çeşitli güvenlik tedbirlerinin geliştirilerek daha güvenli hale getirilmesi.bir diğer konu ise, kargo teslimi sürelerinin olduğunca kısa sürelere indirilmesidir.

E-ticaret yoluyla, ticaretin artış nedenlerine sektörler açısından bakacak olursak. Şirketler normalde, sadece yerel bazda, müşterilerine hitap ederken ve yerel bazda müşterilere sahipken, kurdukları e- ticaret ve web siteleri kanalıyla, yerel,ulusal ve uluslar arası müşterilere, hitap etme şansını yakalamaktadırlar.Bu yolla, çok ucuz bir şekilde ürünlerinin reklamını yapma şansını da elde ederler, bu da, maliyetlerini önemli ölçüde düşürür.E-ticaret yoluyla ürün satışının artması demek,şirketin ürün fiyatlarını da aşağıya çekebilme  imkanı yakalayabileceğinden, kendi sektörleri ile rekabet etme şansını artıracaktır. Rekabet yoluyla satışın artması, şirketin karlılığını artırabileceği gibi, müşterinin de, daha uygun fiyatlardan mal alabilme fırsatını verecektir. Uygun fiyatlardan satışlara ulaşmak demek, bir şirketin kazanabileceği en ucuz reklam şansı demektir ki  bu da sektörde adını kabul ettirmiş ve artık piyasada sözü geçen kurumsal bir firma olmak demektir.

Bu gönderiyi paylaş