E-Ticarette Güven Damgası

 ‘’Güven  Damgası, asgari güvenlik ve hizmet standartlarını sağlayan e-ticaret sitelerine ve hizmet sağlayıcılarına verilecek olan elektronik semboldür.Güven damgası almak e-ticaret siteleri için zorunlu değildir, ancak e-ticaret sitesinin ana sayfasında yer alacak olan bu sembolle, sitenin belli güvenlik tedbirlerini aldığı ve güvenilir olduğu bilinecek olup kullanıcıların e-ticarete karşı duydukları bazı güvensizlik kaygılarını ortadan kaldıracaktır.’’

eticarette güven36d1b25b2-2491-454a-9076-072f78abf2e3.jpg
eticarette güven2410c6f08-2628-47ae-983a-6eda0726daf8.jpg

23.10.2014 Tarih ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun 01/05/2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanunun uygulamasını düzenleyen Elektronik Ticarette Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik ise 26/08/2015 tarihli ve 29457 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Anılan Kanun ve Yönetmeliğin uygulamasına yönelik olarak güven damgasına ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla “Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ de 06 06.20.2017 günü resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bakan Bülent Tüfenkci ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla Gümrük ve Ticaret Bakanı Bakanlığında  “Güven Damgası Protokolü” imza töreni düzenlendi. Törende konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Tüfenkçi;

Elektronik ticaretin coğrafi sınırları ortadan kaldırarak, geleneksel ticaret anlayışını değiştirdiğine işaret ederek, yeni döneme adapte olmanın öneminde değindi. e-ticaretin işletmelerin doğru tüketiciye hızlı bir şekilde ulaşabilmesi için en etkin yöntem olduğunu belirterek,Bakan Tüfenkçi  e-ticaretle firmaların daha geniş kitlelere, düşük maliyetlerle daha etkin bir hizmet sunabildiğini söyledi..

Bakan Tüfenkçi ,e-ticaret sektörünün gün geçtikçe ülke ekonomilerine yön veren itici bir güç haline geldiğini vurgulayarak, bu dönüşüm sürecinin Türk iş dünyasına da önemli fırsatlar sunduğunu anlattı.

Bakan Tüfenkçi,e-ticaretin, KOBİ’ler özelinde bakıldığında, sunduğu fırsatlar daha da ön plana çıkmaktadır. e-ticaretin etkin işleyişi için güven olmazsa olmaz bir şarttır. TÜİK verilerine bakıldığında tüketicilerin yüzde 45 inin gizlilik ve güvenlik kaygıları sebebiyle internetten alışveriş yapmadıkları anlaşılmaktadır. Bu kapsamda Bakanlığımızca ilgili kurum ve kuruluşlarla çok sayıda toplantı gerçekleştirilerek ve yurt dışı örnekleri araştırıldı. Hazırladığımız “Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ” 6 Haziran 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise imzalanan protokolle, TOBB’un Bakanlıktan aldığı yetkiyle e-ticaret sitelerine güven damgası vermeye başlayacağını ve bununla birlikte e-ticaretin çok daha hızla büyüyeceği bir döneme geçileceğini söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Hedeflerinin Türkiye de e-ticaretin payını en az ikiye katlamak olduğunu ifade etti, KOBİ lere e-ticaretin büyüyen pazarından pay almaları için harekete geçmeleri mesajını verdiklerini belirtti.ve Güven Damgası, e-ticaret pazarını büyütmek için çok önemli bir adımdır.” Dedi.

Bakan Tüfenkçi ve Başkan Hisarcıklıoğlu’nun konuşmaların ardından, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Güven Damgası Protokolü”nü imzaladılar.

01.02.2017 günü imzalanan bu protokolle Güvenlik Damgası TOBB tarafından verilmeye başlanacak

eticarette güven5b17ac0c-f083-4e4f-bb4a-1a25a4a7eb27.jpg
Yönetim Paneli

Nemutlu Yazılım uzman ekibi ile ihtiyaç duyduğunuz yazılımlar için sizlere profesyonel çözümler sunar.

  • Mobil Uyumlu

    Kullanmış olduğumuz tüm alt yapılar mobil ve tablet uyumludur.

  • Güncel Yazılım

    Tüm alt yapılarımızı günce yazılımlar ile geliştirmekteyiz.

  • Kolay Kullanım

    Geliştirmiş olduğumuz yazılımları kullanıcıların rahatlıkla kullanabilmesi için tasarladık.

Size özel yazılımlar

Özel yazılımlar ile proje risklerini en aza indirerek oluşabilecek başarısızlıkların, en önemlisi de zamandan tasarruf sağlayarak maddi kayıpların önüne geçebilirsiniz. Web tabanlı uygulamalarda işinizin, günün bilişim teknolojilerinin sağladığı gücü arkasına almasını sağlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Güncel Yazılımlar

Yeni nesin yazılımlar ile dinamik ve yönetilebilir projeler geliştiriyoruz.

asp
swift
android
java
html
sqll
Planlama

Projeniz için fizibilite çalışması yapılır ve proje planlaması yapılır.

Analiz

Çeşitli yazılım geliştirme metodojileri ile kullanım dökümanları oluşturulur.

Tasarım

İhtiyaçların giderilmesi halinde sistemin tasarım aşamasına başlanır.

Kodlama ve Test

Tasarım aşamasından sonra kodlama ve test aşamsına geçilir.

Teslim ve Bakım

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra teslim aşamsına geçilir. Daha sonra oluşabilecek eksiklikler bakım aşamasında giderilir.

Nofollow Nedir?

Nofollow, web sitelerindeki belirli bağlantıların (linklerin) arama motorları tarafından takip edilmemesini ve bu bağlantıların hedeflediği [...]

Dofollow Nedir?

Dofollow, web sitelerindeki bağlantıların (linklerin) arama motorları tarafından takip edilmesini ve bu bağlantıların hedeflediği sayfalara [...]

Yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun

Check your email

We sent you an email with a link to get started. You’ll be in your account in no time.