Frontend Geliştirme Nedir?

Frontend geliştirme, bir web veya mobil uygulamanın kullanıcıların doğrudan etkileşimde bulunduğu kısmını oluşturan yazılım geliştirme sürecini ifade eder. Yani frontend, kullanıcı arayüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX) tasarımıyla ilgili olan ve bu tasarımları gerçeğe dönüştüren bileşenlerin geliştirilmesini kapsar.

Frontend geliştiriciler, genellikle HTML, CSS ve JavaScript gibi teknolojileri kullanarak çalışırlar. Bu teknolojilerin kombinasyonuyla, bir web sayfasının veya uygulamanın görsel ve işlevsel olarak nasıl görüneceği ve davranacağı belirlenir. Örneğin, HTML yapısal içeriği oluştururken, CSS görünüm ve stil verir ve JavaScript kullanıcı etkileşimlerini işler.

Frontend geliştirme aşağıdaki ana konuları içerir:

102b200181-73a3-4582-a8ce-21a29cc08bba.jpg
front-1fd7958d1-715b-4c27-b94e-4db62b17c59a.webp
 1. HTML (Hypertext Markup Language): Web sayfalarının yapısal içeriğini tanımlamak için kullanılır. Başlıklar, paragraflar, listeler gibi elementler HTML ile belirtilir.

 2. CSS (Cascading Style Sheets): Web sayfalarının görsel stilini ve düzenini belirlemek için kullanılır. Renkler, yazı tipleri, boyutlar, arka planlar gibi stil özellikleri CSS ile kontrol edilir.

 3. JavaScript: Web sayfalarında dinamik içerikler, etkileşimler ve işlevsellik sağlamak için kullanılan programlama dilidir. Örneğin, form doğrulama, animasyonlar, veri işleme gibi görevler JavaScript kullanılarak gerçekleştirilir.

 4. Framework ve Kütüphaneler: Frontend geliştiriciler, işlerini daha verimli hale getirmek için çeşitli frontend framework'leri ve kütüphanelerini kullanırlar. Örneğin, React, Angular, Vue.js gibi framework'ler ve jQuery, Bootstrap gibi kütüphaneler sıkça kullanılır.

 5. Responsive Design: Farklı ekran boyutlarına ve cihazlara uyumlu olarak tasarım yapmak için responsive design prensipleri frontend geliştirme sürecinde önemlidir.

Frontend geliştiricileri, genellikle kullanıcı deneyimini optimize etmeye odaklanır ve uygulamanın veya web sitesinin kullanıcıların beklentilerini karşılamasını sağlamak için çalışırlar. Bu süreç, kullanıcı arayüzü tasarımı ve kullanılabilirlik açısından kritik bir rol oynar.





Yönetim Paneli

Nemutlu Yazılım uzman ekibi ile ihtiyaç duyduğunuz yazılımlar için sizlere profesyonel çözümler sunar.

 • Mobil Uyumlu

  Kullanmış olduğumuz tüm alt yapılar mobil ve tablet uyumludur.

 • Güncel Yazılım

  Tüm alt yapılarımızı günce yazılımlar ile geliştirmekteyiz.

 • Kolay Kullanım

  Geliştirmiş olduğumuz yazılımları kullanıcıların rahatlıkla kullanabilmesi için tasarladık.

Size özel yazılımlar

Özel yazılımlar ile proje risklerini en aza indirerek oluşabilecek başarısızlıkların, en önemlisi de zamandan tasarruf sağlayarak maddi kayıpların önüne geçebilirsiniz. Web tabanlı uygulamalarda işinizin, günün bilişim teknolojilerinin sağladığı gücü arkasına almasını sağlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Güncel Yazılımlar

Yeni nesin yazılımlar ile dinamik ve yönetilebilir projeler geliştiriyoruz.

asp
swift
android
java
html
sqll
Planlama

Projeniz için fizibilite çalışması yapılır ve proje planlaması yapılır.

Analiz

Çeşitli yazılım geliştirme metodojileri ile kullanım dökümanları oluşturulur.

Tasarım

İhtiyaçların giderilmesi halinde sistemin tasarım aşamasına başlanır.

Kodlama ve Test

Tasarım aşamasından sonra kodlama ve test aşamsına geçilir.

Teslim ve Bakım

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra teslim aşamsına geçilir. Daha sonra oluşabilecek eksiklikler bakım aşamasında giderilir.

Cari Hesap Nedir?

Cari hesap, genel olarak ticari ilişkilerde kullanılan ve borç-alacak işlemlerinin takip edildiği hesap anlamına gelir. İşletmeler arasında [...]

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut bilişim (cloud computing), internet üzerinden bilgisayar sistemlerine erişim sağlayarak veri depolama, veri yönetimi ve işlemleri gerç [...]

Yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun

Check your email

We sent you an email with a link to get started. You’ll be in your account in no time.