Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir?

Kategori: E-Ticaret, Google, SEO, Web Sitesi Posta tarihi: Mayıs 20, 2018

Gerçek zamanlı pazarlama markaların güncel haber ve olayları takip ederek, bunlara uygun içerik, reklam ve ürün yerleştirme yoluyla hedef kitlelerine ulaşması çalışmalarıdır.

Gerçek zamanlı pazarlamaya uygun en önemli kanallar; akıllı telefonlar, tablet ve dizüstü bilgisayarlar günün her anı bilgi almanızı, güncel kalmanızı, bir şeyler öğrenmenizi ve bu yollarla sosyal medyanın da sunduğu özel fırsatlarla hedeflemiş olduğunuz kitlelerinize ulaşmanız için, oldukça etkili olmaktadır. Sosyal medyayı kullanarak gerçek zamanlı ilişkiler kurulabilir ve bu ilişkiler yardımıyla ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve kampanyalarınızı tanıtma fırsatları yakalayabilirsiniz.

Gerçek zamanlı pazarlamada kullanıcıların bilgileri ve verileri tespit edilir, tespit edilen bu veriler içerisinde kullanıcıların, en çok ilgi duydukları şeyler ve vakit geçirme geçmişleri, neler satın aldıkları, neler aradıkları ve nelere baktıkları bulunur. Bu veriler sayesinde kullanıcılara o an ne yapıyorlarsa, buna yönelik olarak,  anlık ve bireysel reklamlar sunulur.

Bu bilgiler ışığı altında, gerçek zamanlı pazarlamaya; bir markanın hedef kitlesinin güncel hayatında sık kullandığı platformlar olan, sosyal medya ve diğer medya kanallarında kullandıkları içeriklere uygun olarak, tespit edilen bu verilerden yararlanılarak, gerçek zamanlı olarak sunulan reklam taktikleri ile gerçekleştirilen pazarlama taktiğidir diyebiliriz.

Bu taktikler dinamik bir yapıda olmalı ve Şirketlerin markalarıyla ilgili olarak, müşterilerinden ya da hedef kitlelerinden aldıkları, anlık geri bildirimlere göre, anında içerik geliştirmeli ve gerekirse hizmetlerinde güncellemeler yapmalıdırlar.

Bu pazarlama taktikleri uygulandığında, sosyal medyayı gerektiği gibi kullanarak, mesajlarınızı doğrudan hedef kitlenize ulaştırarak, gerçek zamanlı etkinliklerde öne çıkabilir ve ilgili mesajları, çok sayıda doğru müşterilere, doğru zamanda ulaştırabilirsiniz.

Nemutlu Yazılım ve Danışmanlık

Bu gönderiyi paylaş