Google Adwords Nedir ve Nasıl Çalışır?

Google Adwords Nedir?

Google’ın arama sonuçlarında ve iş ortaklarında sunduğu reklam yayın sistemidir. Google sonuçlarında olabileceği gibi anlaşmalı çok sayıda web sitelerinde de reklamların çıkması bu sistem ile sağlanabilir.

Artık insanlar internet ortamında farklı arama motorlarını kullanarak farklı anahtar kelimelerle aramalar yapıyorlar.

 

Bildiğiniz gibi Google bu anlamda birçok kişi tarafından bilinen ve internet ortamında en çok kullanılan arama motoru ünvanını elinde bulunduruyor.

3383294d8-8e3f-4e63-9391-0bce1fe8ccb0.jpg
1fd1dad48-3442-45da-ad96-62a4de8af0bb.jpg

Google Adwords, belli limitler içinde kullanılan metin türünde olan başlık,site alan adı ve açıklama satırlarından oluşur.

Google’a vermiş olduğunuz reklam kullanıcılar gördüğünde değil,kullanıcıların o reklamı tıkladığında tıklama başına belirlenen ücreti ödersiniz.

Tıklama başına ödenen ücret kullandığınız anahtar kelimeler arasında yaşanan rekabete göre belirlenen ücreti ödersiniz. 

Adwords Nasıl Çalışır?

Adwords’ün nasıl çalıştığını anlamak ve reklam bütçenizi verimli olacak şekilde ayarlayabilmek için anahtar kelimeler, sıralama ve yerleşimler gibi önemli hususlar hakkında bazı özellikleri bilmemizde yarar vardır.

Seçmiş olduğunuz kelimelerle, aratılan anahtar kelimeler özdeşleştiği zaman reklamlarınızın görünmesi ve sitenizin yukarılara çıkma ihtimali o oranda artacaktır.

Anahtar kelimelerinizin rakiplerinize oranla ürünlerinize has özel kelimelerden seçilmesi durumunda, arama sonuçlarının yanında, reklamlarınızın görünme ihtimali o derece yükselir.

Aynı anahtar kelimelerle sizden başka rakiplerinizin de  reklam vermesi gibi durumların olabileceğini akılda tutarak, Google Adwords’a reklam verirken, diğer reklam verenlerin  kendi anahtar kelimelerini, bu anahtar kelimelerden oluşan grupları ve bu kelimeler için ödeyecekleri alt ve üst limitleri iyi hesaplayarak, diğer rakiplerinizle rekabet edecek oranlarda belirlemeniz gerekir.

Eğer aynı anahtar kelime birden fazla reklam veren tarafından kullanıldıysa, bu durumda Google reklam sıralaması yöntemine gider.

Reklam sıralaması; reklamların sayfada gösterildiği reklamınızın konumunu ve reklamlarınızın gösterilip gösterilmeyeceği hususunu belirlemek için kullanılan bir değerdir. Anahtar başına tıklama teklif tutarınız,

Kalite Puanı gibi özellikleri ve uzantılar ile diğer reklam biçimlerinin beklenen etkisi kullanılarak hesaplanır.

Bu sıralama süreci içerisinde Google, reklam verenler tarafından belirlenen anahtar kelimelerin içerisinde aranan kelimeyle ilgili en benzer veya yakın  kelimeyi seçer.

Sıralama sürecine girildikten sonra reklamınızın görüntülenip görüntülenmeyeceği,eğer görüntülenecekse hangi sırada görüntüleneceğini şu  iki özelliği dikkate alarak belirler bunlar:anahtar kelime için belirlediğiniz en yüksek ücret limitiniz diğeri ise reklamınızın aranan kelimeye olan yakınlığının belirlediği kalite skorudur.

Bu özelliklerin dışında reklam uzantılarınızın da önemi vardır. Reklam uzantıları; reklamınızla birlikte adres bilgileri, telefon numarası, mağaza değerlendirmesi gibi firmanızla ilgili diğer bilgilerde önemli dikkate alınacak bilgilerdir.

Reklam için hazırladığınız metnin anahtar kelimelerle tamamen alakalı olmasına dikkat etmelisiniz.Kullanıcıların yaptıkları aramalar ile firmanız reklamı için hazırladığınız  reklam ve içerikleri ne kadar alakalı ise alacağınız trafik o derecede çok olacaktır.
Google Adwords sistemi, reklamlarınızın kaç kez görüntülendiğini, kaç kez tıklandığını, size ne kadar maliyet oluştuğu gibi bütün bilgileri sunar. Bu vesileyle, kaç liralık reklam harcaması yapmanız karşılığında, reklamınızın kaç kez görüntülendiğini ve sitenize kaç kişinin geldiği açık ve detaylı bir şekilde bu bilgileri görebilirsiniz.

2a8b7db45-b234-459d-b86f-682fb815c76b.jpg
Yönetim Paneli

Nemutlu Yazılım uzman ekibi ile ihtiyaç duyduğunuz yazılımlar için sizlere profesyonel çözümler sunar.

  • Mobil Uyumlu

    Kullanmış olduğumuz tüm alt yapılar mobil ve tablet uyumludur.

  • Güncel Yazılım

    Tüm alt yapılarımızı günce yazılımlar ile geliştirmekteyiz.

  • Kolay Kullanım

    Geliştirmiş olduğumuz yazılımları kullanıcıların rahatlıkla kullanabilmesi için tasarladık.

Size özel yazılımlar

Özel yazılımlar ile proje risklerini en aza indirerek oluşabilecek başarısızlıkların, en önemlisi de zamandan tasarruf sağlayarak maddi kayıpların önüne geçebilirsiniz. Web tabanlı uygulamalarda işinizin, günün bilişim teknolojilerinin sağladığı gücü arkasına almasını sağlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Güncel Yazılımlar

Yeni nesin yazılımlar ile dinamik ve yönetilebilir projeler geliştiriyoruz.

asp
swift
android
java
html
sqll
Planlama

Projeniz için fizibilite çalışması yapılır ve proje planlaması yapılır.

Analiz

Çeşitli yazılım geliştirme metodojileri ile kullanım dökümanları oluşturulur.

Tasarım

İhtiyaçların giderilmesi halinde sistemin tasarım aşamasına başlanır.

Kodlama ve Test

Tasarım aşamasından sonra kodlama ve test aşamsına geçilir.

Teslim ve Bakım

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra teslim aşamsına geçilir. Daha sonra oluşabilecek eksiklikler bakım aşamasında giderilir.

Nofollow Nedir?

Nofollow, web sitelerindeki belirli bağlantıların (linklerin) arama motorları tarafından takip edilmemesini ve bu bağlantıların hedeflediği [...]

Dofollow Nedir?

Dofollow, web sitelerindeki bağlantıların (linklerin) arama motorları tarafından takip edilmesini ve bu bağlantıların hedeflediği sayfalara [...]

Yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun

Check your email

We sent you an email with a link to get started. You’ll be in your account in no time.