Native Marketing Nedir?

Native marketing, bir başka deyişle yerel pazarlama, reklamların doğal bir şekilde yayınlandıkları platformun içeriğiyle uyumlu ve organik bir şekilde sunulmasını ifade eder. Bu tür pazarlama, kullanıcıların reklamı reklam olarak algılamasını zorlaştırarak, daha az rahatsız edici ve daha etkili hale gelir. Native marketing, genellikle kullanıcı deneyimini bozmadan bilgi sağlamak ve marka mesajını doğal bir şekilde iletmek amacıyla kullanılır.

Native Marketing'in Temel Özellikleri

 1. Platforma Uyum: Native reklamlar, yayınlandıkları platformun görünümü ve hissiyatı ile uyum sağlar. Bu, reklamın organik içerik gibi görünmesini sağlar.
 2. Değerli İçerik: Kullanıcılara değerli ve ilgi çekici içerik sunar. Reklamın doğrudan bir tanıtım yerine bilgi, eğlence veya çözüm sunması hedeflenir.
 3. Kullanıcı Deneyimi: Kullanıcı deneyimini bozmadan veya kesintiye uğratmadan sunulan içeriklerdir. Kullanıcılar genellikle native reklamları daha kabul edilebilir bulur.
10e025028c-d24c-4d40-b468-b33137acf866.jpg
Navigating-the-Modern-Marketing-Landscape-The-Power-and-Potential-of-Native-Advertisingea8d1d02-2a69-4262-bd5e-89ee7111fd58.webp

Native Marketing Türleri

 1. Sponsorlu İçerik

  Yayıncılar tarafından oluşturulan veya sponsorun katkısıyla hazırlanan makaleler, videolar veya sosyal medya gönderileri. Örneğin, bir haber sitesinde yayınlanan ve bir markanın sponsorluğunu taşıyan bilgilendirici bir makale.

 2. Arama Motoru Reklamları

  Arama motoru sonuç sayfalarında görünen ve organik arama sonuçları ile uyumlu görünen reklamlar. Google Ads gibi platformlarda yer alan, kullanıcıların arama sorgularına yanıt veren sponsorlu sonuçlar.

 3. Sosyal Medya Reklamları

  Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında organik gönderilerle uyumlu olarak görünen sponsorlu içerikler. Kullanıcıların akışlarında gördükleri diğer içeriklere benzer şekilde sunulur.

 4. Öneri İçerik

  İçerik öneri ağları tarafından sağlanan ve genellikle haber makalelerinin veya blog yazılarının altında görünen reklamlar. "Bunlar da ilginizi çekebilir" başlığı altında sunulan sponsorlu bağlantılar.

 5. Video Reklamları

  YouTube veya diğer video paylaşım platformlarında organik video içerikleriyle uyumlu şekilde sunulan sponsorlu videolar. Video içerikleri arasında veya içinde doğal bir akışla sunulur.

Native Marketing'in Avantajları

 1. Daha Yüksek Katılım: Kullanıcılar, native reklamları daha az müdahaleci bulur ve bu tür içeriklerle daha fazla etkileşime girerler.
 2. Güven ve İtibar: Doğal içeriklerle uyumlu reklamlar, kullanıcıların markaya olan güvenini artırabilir.
 3. Daha İyi Hedefleme: Native reklamlar, kullanıcıların ilgi alanlarına ve davranışlarına göre daha iyi hedeflenebilir.
 4. Artan Görünürlük: Organik içerikler gibi göründükleri için, native reklamlar geleneksel reklamlara göre daha fazla görünürlük elde edebilir.

Native Marketing Stratejileri

 1. İçerik Odaklı Yaklaşım: Kullanıcılara değerli bilgi sunan, eğiten veya eğlendiren içerikler oluşturun.
 2. Platformun Doğasına Uyum Sağlama: Reklamları yayınlandıkları platformun görünümü ve hissiyatına uygun hale getirin.
 3. Veri ve Analiz Kullanımı: Kullanıcı davranışlarını ve etkileşimlerini analiz ederek, reklamları optimize edin.
 4. İçerik Kalitesi: Yüksek kaliteli ve ilgi çekici içerikler oluşturun. İçerikler, kullanıcıların ilgisini çekmeli ve onlara değer katmalıdır.

Native marketing, reklamcılığın kullanıcı dostu ve etkili bir yoludur. Doğal ve uyumlu içeriklerle, markalar mesajlarını daha kabul edilebilir ve etkili bir şekilde iletebilirler.

testbild2-600xd26fe78f-747a-4008-901d-b104017d0926.png
Yönetim Paneli

Nemutlu Yazılım uzman ekibi ile ihtiyaç duyduğunuz yazılımlar için sizlere profesyonel çözümler sunar.

 • Mobil Uyumlu

  Kullanmış olduğumuz tüm alt yapılar mobil ve tablet uyumludur.

 • Güncel Yazılım

  Tüm alt yapılarımızı günce yazılımlar ile geliştirmekteyiz.

 • Kolay Kullanım

  Geliştirmiş olduğumuz yazılımları kullanıcıların rahatlıkla kullanabilmesi için tasarladık.

Size özel yazılımlar

Özel yazılımlar ile proje risklerini en aza indirerek oluşabilecek başarısızlıkların, en önemlisi de zamandan tasarruf sağlayarak maddi kayıpların önüne geçebilirsiniz. Web tabanlı uygulamalarda işinizin, günün bilişim teknolojilerinin sağladığı gücü arkasına almasını sağlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Güncel Yazılımlar

Yeni nesin yazılımlar ile dinamik ve yönetilebilir projeler geliştiriyoruz.

asp
swift
android
java
html
sqll
Planlama

Projeniz için fizibilite çalışması yapılır ve proje planlaması yapılır.

Analiz

Çeşitli yazılım geliştirme metodojileri ile kullanım dökümanları oluşturulur.

Tasarım

İhtiyaçların giderilmesi halinde sistemin tasarım aşamasına başlanır.

Kodlama ve Test

Tasarım aşamasından sonra kodlama ve test aşamsına geçilir.

Teslim ve Bakım

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra teslim aşamsına geçilir. Daha sonra oluşabilecek eksiklikler bakım aşamasında giderilir.

Nofollow Nedir?

Nofollow, web sitelerindeki belirli bağlantıların (linklerin) arama motorları tarafından takip edilmemesini ve bu bağlantıların hedeflediği [...]

Dofollow Nedir?

Dofollow, web sitelerindeki bağlantıların (linklerin) arama motorları tarafından takip edilmesini ve bu bağlantıların hedeflediği sayfalara [...]

Yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun

Check your email

We sent you an email with a link to get started. You’ll be in your account in no time.