PageRank Nedir?

Kategori: E-Ticaret, Google, Özel Yazılım, SEO, Web Sitesi, Web Tabanlı Yazılım Posta tarihi: Nisan 10, 2018

Pagerank (PR), Web sitelerinin Google nezdinde bir değerleme ve puanlama sistemi olup, Google’ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucunda, sitenize verdiği değeri gösteren 0’dan 10’a kadar olan bir puandır.

Sitelerin sahip olduğu backlink sayısı ve bu backlink aldığı sitelerin PageRank değerleri, web sitenizin kendi değerlerinin oluşması için en önemli etken olarak kabul edilir.

Pagerank, sitenizin değerinin ve kalitesinin göstergesidir.

Web sitenizin aratıldığı anahtar kelimelere göre getirilmesi için, sitenizle ilgili bir puanlama yapılır.Bu değer belirlenirken arama motorları önceleri siteniz içerisinde geçen anahtar kelimelere ve içeriklere göre bir puanlama yapıyordu.

Google, PageRank reyting değerini hesap ederken,web siteniz, yada sayfalarına, kaç sitenin link verdiğine ve link veren bu sitelerin PageRank değerlerini göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapıyor ve buna göre bir PageRank puanı veriyor.

Yeni bir domain (alan adı) aldığınızda, o alan adının PageRank değeri sıfırdır.Bu değeri yükseltmek için en etkili yöntem diğer sitelerden backlink almaktır.Ancak, backlink alacağınız sitelerin, PageRank değerlerinin iyi olmasına dikkat edin. Buna göre web sitenize link alacaksanız Pagerank değeri yüksek olan kaliteli sitelerden link almaya çalışın.

Bir başka husus ise,web sitenize veya sayfanıza PageRank değeri yüksek web sitelerinden link alırken,sitenizle link aldığınız bu sitenin içeriklerinin uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Google, ayrıca web siteniz içindeki tüm sayfalarla ana sayfanızın tutarlı olup olmadığını da denetler,bu nedenle, ana sayfanıza uygun içerikli sayfalar oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Web sitenizin PageRank değerinin yüksek olmasını sağlamanız, sitenizi üst sıralara taşır ve buna bağlı olarak ta sitenizin ziyaretçi sayılarını artırmış olursunuz.

Nemutlu Yazılım ve Danışmanlık

Bu gönderiyi paylaş