Programatik Reklam Nedir?

Programatik reklam, internet üzerinden reklam alımı ve satımının otomatik olarak gerçekleştirildiği bir dijital reklam satın alma ve yönetim modelidir. Bu reklamcılık yöntemi, insan müdahalesi olmaksızın gerçek zamanlı olarak reklam envanterinin satın alınması ve reklamların hedef kitleye gösterilmesini sağlar.

Programatik reklam, genellikle bir reklamverenin belirlediği hedef kitleye en uygun olan reklam alanını, en uygun fiyata otomatik olarak satın almak için kullanılır. Bu süreç, reklamverenin belirlediği kriterlere göre hedef kitlenin demografik bilgileri, çevrimiçi davranışları ve ilgi alanları gibi verilere dayanarak gerçek zamanlı olarak gerçekleşir.

Programatik reklamın birkaç temel unsuru vardır:

119b2fe836-129f-439a-ba5a-8ec73222ce5d.jpg
programatik-reklam35a6435b-0ae6-4bfa-a74f-8aed9b8537b5.jpg
 1. RTB (Real-Time Bidding - Gerçek Zamanlı Teklif Verme): Reklam alanının gerçek zamanlı olarak açık artırmaya sunulduğu bir sistemdir. Reklamverenler, belirli bir hedef kitleye ulaşmak için en uygun reklam alanını belirlemek için otomatik olarak teklif verirler.

 2. DSP (Demand-Side Platform - Talep Tarafı Platformu): Reklamverenlerin reklam envanterini yönetmek, teklif vermek ve optimize etmek için kullandıkları bir platformdur. DSP'ler, reklamverenlerin reklam kampanyalarını yönetmelerine ve reklam alanı satın almalarına olanak tanır.

 3. SSP (Supply-Side Platform - Arz Tarafı Platformu): Yayıncıların reklam envanterini yönetmek, otomatik olarak açık artırmaya sunmak ve reklamverenlerin en yüksek teklifi almalarını sağlamak için kullandıkları bir platformdur.

 4. Ad Exchange (Reklam Borsası): Reklamverenlerin ve yayıncıların reklam envanterini alıp satmak için bir pazar yeri olarak işlev gören bir platformdur. Burada, reklam alanı DSP'ler aracılığıyla reklamverenlere açık artırmaya sunulur ve en yüksek teklifi veren reklam yayıncının reklamı gösterilir.

Programatik reklam, reklamverenlere reklam bütçelerini daha etkili bir şekilde yönetme, hedef kitleye daha iyi ulaşma ve reklam sonuçlarını daha iyi ölçme ve analiz etme imkanı sağlar. Bu nedenle, dijital reklamcılık alanında giderek daha yaygın hale gelmektedir.

Yönetim Paneli

Nemutlu Yazılım uzman ekibi ile ihtiyaç duyduğunuz yazılımlar için sizlere profesyonel çözümler sunar.

 • Mobil Uyumlu

  Kullanmış olduğumuz tüm alt yapılar mobil ve tablet uyumludur.

 • Güncel Yazılım

  Tüm alt yapılarımızı günce yazılımlar ile geliştirmekteyiz.

 • Kolay Kullanım

  Geliştirmiş olduğumuz yazılımları kullanıcıların rahatlıkla kullanabilmesi için tasarladık.

Size özel yazılımlar

Özel yazılımlar ile proje risklerini en aza indirerek oluşabilecek başarısızlıkların, en önemlisi de zamandan tasarruf sağlayarak maddi kayıpların önüne geçebilirsiniz. Web tabanlı uygulamalarda işinizin, günün bilişim teknolojilerinin sağladığı gücü arkasına almasını sağlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Güncel Yazılımlar

Yeni nesin yazılımlar ile dinamik ve yönetilebilir projeler geliştiriyoruz.

asp
swift
android
java
html
sqll
Planlama

Projeniz için fizibilite çalışması yapılır ve proje planlaması yapılır.

Analiz

Çeşitli yazılım geliştirme metodojileri ile kullanım dökümanları oluşturulur.

Tasarım

İhtiyaçların giderilmesi halinde sistemin tasarım aşamasına başlanır.

Kodlama ve Test

Tasarım aşamasından sonra kodlama ve test aşamsına geçilir.

Teslim ve Bakım

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra teslim aşamsına geçilir. Daha sonra oluşabilecek eksiklikler bakım aşamasında giderilir.

Nofollow Nedir?

Nofollow, web sitelerindeki belirli bağlantıların (linklerin) arama motorları tarafından takip edilmemesini ve bu bağlantıların hedeflediği [...]

Dofollow Nedir?

Dofollow, web sitelerindeki bağlantıların (linklerin) arama motorları tarafından takip edilmesini ve bu bağlantıların hedeflediği sayfalara [...]

Yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun

Check your email

We sent you an email with a link to get started. You’ll be in your account in no time.