SEO Terimleri

SEO çalışmalarında karşılaşacağımız bazı terimler ve kısa açıklamaları.

1-Adwords : Google’ın arama sonuçlarında ve iş ortaklarında sunduğu reklam yayın sistemidir. Google sonuçlarında olabileceği gibi anlaşmalı çok sayıda web sitelerinde de reklamların çıkması bu sistem ile sağlanabilir

2-Adwords Keyword Tool : Adwords anahtar kelime aracı, reklam verenlerin ve tıklayanların verilerine dayanarak çeşitli istatistiklerin sunulduğu bir Google hizmetidir.

seo terimleri23b6b6b20-7903-4ab9-938c-b14f95d3a7cc.jpg
seo terimleri5f5e809a-44b8-4379-9f31-050885a8cb03.jpg

3-Alexa : Bütün web sitelerinin, ziyaretçi bazlı olarak, SEO nun kriterleri doğrultusunda, site trafiklerinin sıralamasının çıkarıldığı servistir.

 

4-Anchor Text : Metinler üzerinden linkleme yapılıyorsa, bu metinleri anchor text diye tabir edilir.SEO uygulamalarında linkler,gönderildiği web sitelerin güvenilirliği, linkin verildiği metinler yani anchor text, SEO anlamında önemlidir bir sayfanın arama sonuçlarındaki sıralamasını belirleyicidir

 

5-Backlink : Bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı tıklanabilir ve yönlendirilebilir bağlantılarıdır. Farklı bir web sitesinden başka bir web sitesine gelen her link backlink olarak ifade edilir. Bir web sitenin bir çok farklı web sitelerinden link (backlink) elde etmesi, web sitenin SEO’sunu artırır.

 

6-Black Hat SEO :Siyah şapka SEO diye de bilinen Black Hat SEO, Google Web Yöneticisi yönergelerine ters düşen SEO çalışmaları olup,arama motoru açıklarından yararlanarak, etik ve yasal olmayan yollarla haksız bir şekilde üst sıralara ulaşılması işlemidir.

 

7-Blog: İnternette tutulan web günlüğü anlamına gelir.Blog, bir web sitesinin, bütünüyle veya belli bir kısmının düzenli olarak belirlenen konularda ve hedeflenen amaçlar doğrultusunda içeriklerin, yayınlandığı sistemine verilen isimdir. Bir web sitesinin, Blog sayfasının SEO açısından çok önemli olması nedeniyle,Blog sayfasının, web sitelerinde bulundurulması, ihmal edilmemelidir.

 

8-Bot, Crawler: Arama motorlarının siteleri tarama amaçlı gönderdiği yazılımdır.

 

9-Business to Business(B2B): İnternette şirketler arası pazarlama anlamına gelmektedir.

 

10-Business to Consumers(B2C): İnternette şirket ve tüketici arasındaki pazarlama anlamına gelmektedir.

 

11-Canonical :Web sitelerinin farklı adresler veya url uzantıları kapsamında aynı içeriği sunduğu durumları arama motorlarına bildiren bir etikettir.

 

12-Cpu : Web sitelerinin yayın yapmak üzere dahil olduğu hostinglere ait donanımsal bir özellik olup işlemci anlamına gelmektedir. bilgisayarların verileri işleyen ve yazılım komutlarını gerçekleştiren bölümü olarakta ifade edilebilir.

13-Css Sprite : Css, web sitelerinin görselliğine ilişkin kodlama dilidir. Css kaynağında yer alan her bir görsel, sorgu ve dosya boyutu sebebiyle sitenin yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle geliştirilen css sprite tekniğini ile çok sayıda resmi tek dosya gibi kullanarak, web sitesini hızlandırıp SEO açısından da avantaj sağlamak mümkündür.

14-CTR,Tıklanma oranı anlamına gelir. Tıklanma oranı; internet reklamını tıklayan kullanıcıların, görüntüleyen kullanıcılara oranıdır. Toplam tıklanma bölü (/) toplam görüntülenme şeklinde hesaplanır. İnternet reklamcılığında kullanıldığı gibi, Google arama sonuçlarında veya web site sayfalarında da kullanılır.

15-Deindex : Google’nin etik davranmayan web sitelerini tespit ettiğinde onlara filtre diye tabir edilen çeşitli cezalar uygular. Deindex cezası, arama motorları tarafından verilebilecek en büyük ceza şekli olup, web sitelerinin tümüyle arama motorundan silinmesine neden olmaktadır.

16-Density : Yoğunluk anlamına gelmektedir. Daha çok sitede anahtar kelime yoğunluğu veya makalelerde etiket kullanım yoğunluğu hesabınınyapıldığı etiket yoğunluğu için kullanılmaktadır.

17-Dmoz : Dünya genelinde tüm yönetim ve işlemler binlerce editör vasıtasıyla tamamen insan yönetimiyle yürütülmektedir. Bir zamanlar SEO içinde daha önemli olan DMOZ , kullanıcılar tarafından inşa edilen bir web dizinidir. Bu dizinde web sitenizin bulundurulabilmesi için dmoz.org web sitesine kayıt yaptırılması gerekir. Web sitesi incelendikten sonra, onaylanırsa dizinde yayınlanır ve çok önemli bir backlink elde edilir.

18-Dofollow : Bir siteden gelen link olarak tabir edilir.Pagerank’ı yüksek bir siteye siteniz eklendiğinde bu link dofollow olduğu için, link aldığınız site sitenize baclink vermiş olur. Buda google pagerank algoritması üzerinden yüksek miktarda bir değer verir.Bu tür değerler ise SEO açısından olumlu kabul edilen değerlerdir.

19-Duplicate Content(kopya içerik), Bir web sitesinin aynı içeriğini farklı sayfalarda kullanıcıya göstermesi ve arama motorlarının bu sayfaları indekslemesi konusudur. Arama motorları, duplicate content içeren web sayfalarının, aynı içeriğe sahip farklı web adreslerinin bulunması sonucunda web sitesini cezalandırabilir. Bu nedenle her bir sayfa sadece tek bir URL ile açılmalıdır.

20-EMD (exact match domain) : Google’ın son algoritmalarından bir tanesidir. Anahtar kelime ile birebir uyumlu olmasına rağmen faydalı içerik üretmeyen sitelerin spam kabul edilmesine yönelik algoritma düzenlemesidir.

21-Google insights : Ülke ve il gibi bölgesel bazda sınırlama yaparak, bölgesel veya genel arama eğilimlerinin raporlandığı faydalı bir Google aracıdır. Bu araç sayesinde, anahtar kelimelerin, zamana göre aranma eğilimleri, hacimleri, benzer anahtar kelimelerin gelişimleri ve kıyaslamaları hakkında bilgi almamız mümkün olmaktadır.

22-Hacklink : Site sahibinin izni ve bilgisi olmadan, web sitesinin hacklenerek sitesine link ekleme işlemidir. Bu şekilde eklenen linkler web ara yüzünde görünmese de, sitenin kaynak kodunda görüneceğinden arama motorları tarafından, doğal tavsiye link(Dofollow) olarak algılanabilir.

23-Htaccess : .Htaccess dosyası (hypertext access file), klasörler düzeyinde sunucuda çeşitli ayarlar ve uygulamalar yapan fonksiyonel hizmetleri gerçekleştirebildiğimiz özelleştirilebilir dosyadır. Web sitelerinin ana klasorlerinde bulunur. Yönlendirme , filtreleme ve farklı bir çok işlemi bu dosya sayesinde gerçekleştirebiliriz.

24-H1 : Heading terimi daha çok içeriklerde yer alan başlıklar için kullanılmaktadır. Makalenin ana başlığı heading 1 yani h1 ile belirtilirken, başlıkların önem derecesi düştükçe rakam artacak şekilde h2,h3,h4,h5 vs. gibi listelenmektedir.

25-İcon :Türkçedeki karşılığı simge veya dilimize yerleşen haliyle ikondur,küçük resim anlamında kullanılır.

26-İndex- indexleme : İndex iki farklı şekilde kullanılabilen bir kavramdır. Birincisi, web sitelerinin ana sayfasını tabir etmek için kullanılır. İkinci kullanımı ise, web sitelerinin arama motorları sonucunda gösterilmeye başlaması için kullanılmaktadır.

27-Jquery : JQuery yazılımcıyı uzun kod satırlarından kurtaran artık hemen hemen her sitede kullanılan bir teknik. Html kaynaklı kullanılan bu yazılım ile, etkileşimli sayfalar oluşturma, animasyon, slayt ve foto galeri gibi işlevleri daha az kodla daha pratik bir şekilde gerçekleştirmemize yaramaktadır. Ana yapısı javascript olsa da JQuery kütüphanesine ihtiyaç duyar. Javascript kodlarını kısaltması ve yapısının kolaylığı ile öğrenmek o kadar da zor değil. Biraz yazılım altyapınızın olması yeterli olacaktır.

28-Keyword : Anahtar kelime anlamına gelmektedir,web siteniz de sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetleriniz ile ilgili özenle seçilmesi gereken kelime bloklarıdır Daha çok web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek amacıyla kullanılan kelimelerdir.

29-Nofollow : Bir rel mikroformatıdır. Bu şekilde verilen linkin, arama motoru pagerank algoritması dahilinde hesaplanmamasını belirtir. Linklerin rel=”nofollow” şeklinde düzenlemiş hali için kullanılır. Arama motorları bu linkleri takip etmez, link verilen web siteye pagerank değeri kazandırmaz. Bunun dışında belirli bir web sayfasının tüm bağlantılarının takip edilmemesi için de meta etiketi ile birlikte kullanılır. Kullanıldığı takdirde Google web sayfası içerisindeki linkleri takip etmez, değer geçişi sağlamaz.

30-Offpage : Sayfa dışı, site dışı şeklinde kullanılan kelimedir. Daha çok site dışı SEO düzenlemelerini tarif etmek için kullanılmaktadır. Site dışı seo sayesinde arama sonuçlarında üst sıralarda yer alarak hedef müşteri kitlenize ulaşabilirsiniz. Sizlere verilen linkler sayesinde pagerank değerleriniz artacaktır.

31-Onpage : Kelime anlamı olarak,sayfa içi, site içi şeklinde anlam ifade eder. Daha çok site içi SEO düzenlemelerini tarif etmek için kullanılmaktadır. SEO uzmanlarının iyi bilmesi gereken on page seo sürekli gelişim halindedir. İçerisinde kodlama, içerik, sunucu, grafik ve bir çok konuyu barındırmaktadır.  On Page SEO, alt kırılımlarında çok geniş bir yelpazesi olan ve farklı teknikleri olan, arama motorlarının belirli periyotlarla yaptığı güncellemelere gelen yeni kriterlere sahip olan çalışmaları içerir.

32-Pagerank (PR) : Web sitelerinin Google nezdinde bir değerleme sistemidir. Google’ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucunda, sitenize verdiği değeri gösteren 0’dan 10’a kadar olan bir puandır. Pagerank, sitenizin değerini ve kalitesinin göstergesidir.

33-Ping – ping atma : Ping kelimesi bir verinin iletilme süresi anlamına gelir Linklerin arama motorlarına uyarılmasını sağlar. Arama motorlarına yeni linkler veya güncellemeler hakkında bilgi vererek ziyaretleri dolayısıyla indexlenme süresini hızlandırır. Yeni yayınlanan veya güncellenen içeriklerin arama motorlarında listelenmesini hızlandırmak için ping atma yöntemi kullanılır.Bu yöntemle arama motorlarına haber gönderilerek botların siteye gelmesi sağlanılır.Siteye eklenen yeni içeriklerin ve güncellenmiş olan içeriklerin arama motorlarında listelenmesini sağlar.

34-PPC – Pay per click , tıklama başına ödeme anlamındadır , internet reklamcılığının kazandırdığı bir terimdir. Web siteleri, kullanıcıların tıklaması karşılığında reklam veren arama motorları veya reklam servislerine ücret öderler. Örneğin Google Adwords en büyük arama motoru reklam servisidir.

35-Rel : Rel bir html mikroformatıdır.HTML 4 ve 5 in kullanım alanlarında çoğunluk gösteren parametrelerdir. REL, linkin siteyle ilişkisini belirtir. Arama motorları botları linki tanımlarken rel tipine büyük ölçüde dikkat ediyor. Çünkü link hakkında örümceklere ileri yönlü bilgi aktarmaya yarıyor. Linklerin site ile olan ilişkisini belirtir. Yaklaşık 25 çeşit rel mikro format bulunmakta olup bunlar link verilen site ile veren site arasındaki bağ hakkında arama motorlarına bilgi verirler.

36-Robots txt : Robots kodları arama motoru botlarının yönlendirilmesini sağlayan kodlardır. Bu sayede arama motorlarının, indexlemesi, linkleri takip etmemesi, dizin kayıtlarını dikkate almaması gibi çeşitli işlevleri yapması veya yapmaması şeklinde yönlendirmeler yapılır. Arama motorları genellikle siteyi taramadan önce bu dosyayı okur ve burada yer alan komutlar doğrultusunda tarama işlemi gerçekleştirir.Sitenize bir robots.txt dosyası koymanız, mahremiyetinizi garanti altına almaz.Sitenize ait yönetim paneli, özel dizinleriniz gibi indekslenmemesini tercih edeceğiniz yolları (path) bu dosyaya girmemeniz gerekliliğidir. Robots.txt dosyasını herkes görüntülediği için bu tür hassas içeriklerinizin yolunu herkese açık etmemeniz gerekiyor. Bu tür sayfa veya dizinlerinizi korumak için şifre veya ip bazlı erişime açma gibi yöntemleri kullanmanız tavsiye edilir.

37-Rss : Web sitelerinin içeriklerini anlık yayın halinde sürekli yenileyen, haber sağlayan siteler, bloglar ve podcastler gibi sürekli olarak güncellenen sitelerin güncellemelerinden geri kalmamak için kullanılan ve dosya formatları ile çalışan bir doküman takip sistemidir. Rss ile web sitelerinin belirli nitelikteki içeriklerini, yazı, kategori, etiket vs. gibi kategorize ederek anlık yayın yapmak mümkündür. Genellikle haber içerikleri sunan sitelerde kullanılsa da, her site için kullanılması tavsiye edilen SEO amaçlı entegrasyonları bulunan bir sistemdir.

38-SERP – Search Engine Results Page ingilizce teriminin kısaltılmışıdır. Türkçe karşılığı olarak, Arama Motoru Sonuç Sayfası anlamına gelmektedir. SEO ve, Adwords uzmanlarının bilmesi gereken önemli konuların başında SERP’ konusu gelmektedir. Başarılı bir Seo çalışması yapabilmeniz için öncelikle SERP bilginizin çok iyi olması gerekir. SERP optimizasyonu yapmadan bir  site üzerinde SEO tarzında bir çalışılma yapılması tamamen hatalı bir çalışma olacağının bilincinde olmalıyız.

39-Spam : İnternet üzerinde aynı mesajın çok sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesajı alma talebinde bulunmamış olan kişilere de gönderilmesi Spam olarak adlandırılır.Yazılımlarla yapılan paylaşımlar için kullanılan bir terimdir. Çok sayıda paylaşımın kısa sürede yapılması sonucu oluşan bilgi kirliliğidir. SEO anlamında faydalı olması düşünülen birçok işlemde spam yapılabilmektedir ancak, spam olduğu tespit edilen çalışma türleri sitelere zarar verdiği gibi hiçte etkili olmamaktadır.

40-Tag : Etiket anlamına gelen bu terim web dünyasında birçok farklı alanda karşımıza çıkmaktadır. Meta Tag : web sayfalarının ilgili olduğu anahtar kelimelerin arama motorlarına bildirilmesinde kullanılır. Yazılan konu içi tag kullanımı; yazıların ilgili olduğu önemli anahtar kelimeler için kullanılır. Taglar yazdığımız konuların arama motorlarında daha çabuk ve hızlı bulunabilmesi amacı ile oluşturulur.

41-Title : Başlık anlamına gelmektedir. Web sitelerinin ana başlık yapısı için kullanılabileceği gibi, linklerin de isimlendirilmesinde kullanılabilmektedir. Arama motoru optimizasyonu (Seo)’da oldukça önemli bir kavramdır. Title aynı zamanda bir html tag’ıdır.

42-Title Tag (Başlık Etiketi) –Bir HTML öğesidir olup bir web sitesinin başlığını belirtir ve her web sayfasında bulundurulması gereken başlık etiketidir. Google arama sonuçlarında linkin verildiği metin olarak gözükür. Anahtar kelime içermesi SEO açısından değerlidir.Title tagler arama motoru sonuç sayfalarında belirli bir sonucun başlığı olarak tıklanabilir bir şekilde görüntülenir ve SEO için önemlidir. Özetle  title tag, bir web sayfasının belirli bir içeriğinin kısa ve öz tanımı olarak açıklanabilir.

43-Trustrank : TrustRank manuel olarak onaylanan ve incelenen sitelerin güven sıralamasını belirleyen bir yapıdır.  Google’ın iki tür değerleme sistemi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi daha önce bahsettiğimiz pagerank yani sayfa kalitesidir. ikincisi ise güvenilirlik ölçütü olan Trustrank’tir. Pagerank kullanıcılar tarafından rahatça öğrenilebilse de, Trustrank net bir şekilde ölçülememekte olup bazı sistemlerin kendi hesaplama tekniklerine göre yakın bir sonuç elde ettiği görülmektedir. Google sıralamalarında etkili olduğu varsayılan bir kriterdir. Google tarafından işaretlenen güvenli sitelerden link çıkışları google sıralamalarında etkili olduğu  ve oldukça iyi sonuçlar verdiği varsayılmaktadır. Eğer bir link alacaksanız alacak olduğunuz linkin Trustrank değerine dikkat etmenizi öneririz. Bunun için gerekli sorgulamayı “Trustrank Checker” sorgusu ardından bulunan sitelerden yapabilirsiniz.

44-White Hat SEO (Beyaz Şapka SEO)  : Arama motoru yönergelerine ve gerekliliklerine uygun hareket ederek manipule etmeden, web sitelerinin doğal yollarla üst sıralara ulaşılmasını sağlayan SEO uygulama tekniklerdir.

seo terimleri339a32eba-df13-4fa5-a81d-1e40076fddc1.jpg




Yönetim Paneli

Nemutlu Yazılım uzman ekibi ile ihtiyaç duyduğunuz yazılımlar için sizlere profesyonel çözümler sunar.

  • Mobil Uyumlu

    Kullanmış olduğumuz tüm alt yapılar mobil ve tablet uyumludur.

  • Güncel Yazılım

    Tüm alt yapılarımızı günce yazılımlar ile geliştirmekteyiz.

  • Kolay Kullanım

    Geliştirmiş olduğumuz yazılımları kullanıcıların rahatlıkla kullanabilmesi için tasarladık.

Size özel yazılımlar

Özel yazılımlar ile proje risklerini en aza indirerek oluşabilecek başarısızlıkların, en önemlisi de zamandan tasarruf sağlayarak maddi kayıpların önüne geçebilirsiniz. Web tabanlı uygulamalarda işinizin, günün bilişim teknolojilerinin sağladığı gücü arkasına almasını sağlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Güncel Yazılımlar

Yeni nesin yazılımlar ile dinamik ve yönetilebilir projeler geliştiriyoruz.

asp
swift
android
java
html
sqll
Planlama

Projeniz için fizibilite çalışması yapılır ve proje planlaması yapılır.

Analiz

Çeşitli yazılım geliştirme metodojileri ile kullanım dökümanları oluşturulur.

Tasarım

İhtiyaçların giderilmesi halinde sistemin tasarım aşamasına başlanır.

Kodlama ve Test

Tasarım aşamasından sonra kodlama ve test aşamsına geçilir.

Teslim ve Bakım

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra teslim aşamsına geçilir. Daha sonra oluşabilecek eksiklikler bakım aşamasında giderilir.

Nofollow Nedir?

Nofollow, web sitelerindeki belirli bağlantıların (linklerin) arama motorları tarafından takip edilmemesini ve bu bağlantıların hedeflediği [...]

Dofollow Nedir?

Dofollow, web sitelerindeki bağlantıların (linklerin) arama motorları tarafından takip edilmesini ve bu bağlantıların hedeflediği sayfalara [...]

Yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun

Check your email

We sent you an email with a link to get started. You’ll be in your account in no time.