SSL Sertifikası ve E-Ticaret Siteleri İçin Önemi

SSL‘in açılımı Secure Sockets Layer olup dilimize çevirdiğimizde güvenli giriş anlamındadır. SSL, sunucu ve diğer cihazlar arasında yapılan veri transferlerinin şifrelenerek  yapılması işlemidir. En bilinen kullanımı ise, web sitesindeki veri alışverişi esnasında, server ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimin şifrelenmesidir. SSL gelen verinin kodlaması ve şifreyi çözmesi esnasında güvenlik ve gizliliği sağlayarak veriyi gönderenin ve veriyi alanın doğru yerler olduğunu garanti eder.

8002be2b16c-25e9-4620-8024-62bb1dacc7a9.jpg
9004b769662-4c5f-4105-a9db-c0ad2acc3f83.jpg

SSL özellikle e-ticaret firmaları için günümüzde standart haline gelmiş bir şifreleme yöntemidir. İnternet üzerinden satış yapmak üzere sanal mağaza açan tüm firmaların mutlaka bir SSL sertifikası edinmesi gerekmektedir. Veri transferlerinin daha güvenli bir şekilde yapılması nedeniyle müşteri güvenliği açısından çok önemlidir.

SSL sertifikası ilk sıralarda sadece ödeme sayfalarında kullanıcıların kişisel, şirketlerin ise önemli bilgilerinin yer aldığı sayfalar üzerinde kullanılıyordu; ancak son dönemlerde artık site genelinde kullanılmaya başlandı

SSL Sertifikası, site için ekstra bir güvenlik hizmeti sunmaz. Sadece kredi kartı bilgileri, kimlik bilgileri gibi önemli bilgilerin verildiği sunucular arasında transfer edilirken, diğer kişiler yada sistemler tarafından erişilmesini engeller, bu nedenle SSL Sertifikası’nın kurulumundan sonra, web siteniz için diğer güvenlik önlemlerini de almanız, sitenizin güvenliği  için çok önemlidir.

SSL sertifikasının kullanımı, e-ticarette bir zorunluluk haline gelmiştir çünkü; internetten alışverişlerde kullanıcılar, kredi kartı ve kişisel bilgilerini kullanırlar ve e-ticaret firmaları da bu bilgilerin gizliliğini korumakla yükümlüdür. Bu güvenlik protokolünün sağlanmaması, müşterilerin kullanıcı bilgilerinin, diğer kişiler ya da sistemler tarafından ele geçirilmesine neden olabilir. Bu nedenle, kişisel bilgilerin açığa çıkmaması için, SSL kullanımına önem verilmesi gerekir.

Bu açıkladığımız gerekçelerle, e-ticaret sitenizi kurduğunuzda  mutlaka SSL Sertifikası’nı da satın almanız ve aktive ettirmeniz gerekir.Bir diğer nedeni ise artık bankalar online mağazalarla çalışırken, bu sertifikayı istemektedirler.

Web sitelerinde standart olarak kullanılan protokol HTTP protokolüdür. Bu protokoldeki veri transferlerinde herhangi bir şifreleme olayı yoktur. SSL kurulumu yaptırdığınızda HTTPS protokolüne geçiş yapmış olursunuz ve HTTP protokolüne, SSL sertifikasını ifade eden ‘’S’’ harfi gelir ve HTTPS görünümünü alır, buda SSL Sertifikasının aktif olduğunu ve güvenli protokole geçiş yapıldığını gösterir.

HTTPS protokolüne geçtiğinizde, kişisel verileri daha iyi bir şekilde korumuş olduğunuz için, arama motorlarındaki sıralamanızda da daha iyi bir yere gelmeye başlarsınız. Tabii ki tüm SEO çalışmalarında olduğu gibi HTTPS’e geçişte de çok hızlı bir sonuç alamayabilirsiniz. Site içeriklerinin indekslenmesi gerekeceği için sitenizin SEO açısından değer artışı belli bir süre gerektirecektir.

Müşterilerin, bir e-ticaret sitesinden, alışveriş yapması ve potansiyel alıcıdan sadık müşteriye dönüşmesi için, uygun fiyat politikası  kadar, sağladığı güvenlik hissinin de oluşması çok önemlidir. Bunun sebebi ise müşteriler, alışveriş yapacağı sitelere, kişisel bilgilerini verecekleri için, güvenlik ihtiyacı hissederler ve bilgilerinin diğer şahıs ve sistemlerin eline geçmediğinden emin olmak isterler.

SSL sertifikası bulunan e-ticaret sitelerinde,gireceğiniz adres çubuğu http:// şeklinde olmayıp sonunda ‘’S’’işaretinin bulunduğu  https:// adres çubuğudur.Gireceğiniz adres çubuğunda bu ibarenin bulunması, sitelerin güvenli olduğunu anlamındadır. SSL sertifikasının bulunduğu sitelerden yapılan alışverişlerde vereceğiniz kredi kartı bilgileriniz, kopyalanmaya karşı şifrelenerek bankanıza gönderilir ve işlem gerçekleştirilir. Şifrelenerek gönderilen bu bilgilerin ele geçirilmesi, pek mümkün olmayan bu şifre sistemleri sayesinde, kart bilgileriniz diğer kişiler ve sistemler tarafından kopyalanarak kötü amaçlarla kullanılmasının önüne geçilmiş olunur.Bu sertifikayı kullanmakla müşterilerinizin her hangi bir endişeye kapılmadan güvenli bir alış veriş yaptıkları hissini sağlamış olduğunuz gibi,bu sayede firmanız açısından da, müşteri sadakatini elde etmiş olusunuz.

Nemutlu Yazılım ve Danışmanlık

10004fe9c0ee-b3be-47a3-af2f-88da28649562.jpg
Yönetim Paneli

Nemutlu Yazılım uzman ekibi ile ihtiyaç duyduğunuz yazılımlar için sizlere profesyonel çözümler sunar.

  • Mobil Uyumlu

    Kullanmış olduğumuz tüm alt yapılar mobil ve tablet uyumludur.

  • Güncel Yazılım

    Tüm alt yapılarımızı günce yazılımlar ile geliştirmekteyiz.

  • Kolay Kullanım

    Geliştirmiş olduğumuz yazılımları kullanıcıların rahatlıkla kullanabilmesi için tasarladık.

Size özel yazılımlar

Özel yazılımlar ile proje risklerini en aza indirerek oluşabilecek başarısızlıkların, en önemlisi de zamandan tasarruf sağlayarak maddi kayıpların önüne geçebilirsiniz. Web tabanlı uygulamalarda işinizin, günün bilişim teknolojilerinin sağladığı gücü arkasına almasını sağlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Güncel Yazılımlar

Yeni nesin yazılımlar ile dinamik ve yönetilebilir projeler geliştiriyoruz.

asp
swift
android
java
html
sqll
Planlama

Projeniz için fizibilite çalışması yapılır ve proje planlaması yapılır.

Analiz

Çeşitli yazılım geliştirme metodojileri ile kullanım dökümanları oluşturulur.

Tasarım

İhtiyaçların giderilmesi halinde sistemin tasarım aşamasına başlanır.

Kodlama ve Test

Tasarım aşamasından sonra kodlama ve test aşamsına geçilir.

Teslim ve Bakım

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra teslim aşamsına geçilir. Daha sonra oluşabilecek eksiklikler bakım aşamasında giderilir.

Cari Hesap Nedir?

Cari hesap, genel olarak ticari ilişkilerde kullanılan ve borç-alacak işlemlerinin takip edildiği hesap anlamına gelir. İşletmeler arasında [...]

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut bilişim (cloud computing), internet üzerinden bilgisayar sistemlerine erişim sağlayarak veri depolama, veri yönetimi ve işlemleri gerç [...]

Yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun

Check your email

We sent you an email with a link to get started. You’ll be in your account in no time.