Title Tag Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kategori: E-Ticaret, Google, Özel Yazılım, SEO, Web Sitesi, Web Tabanlı Yazılım Posta tarihi: Nisan 12, 2018

Title Tag (Başlık Etiketi) –Bir HTML öğesi olup web sitesinde bulunan bir sayfanın arama sonuçlarında çıkan ve Browser tablarında görünen başlığı belirleyen elemandır..Her web sayfasında bulundurulması gereken başlık etiketidir.Google arama sonuçlarında linkin verildiği metin olarak gözükür.Anahtar kelime içermesi SEO açısından değerlidir.

Title Tag’lar arama motoru sonuç sayfalarında belirli bir sonucun başlığı olarak tıklanabilir bir şekilde görüntülenir ve SEO için önemlidir. Özetle  title tag, bir web sayfasının belirli bir içeriğinin kısa ve öz tanımı olarak ta açıklayabiliriz.

Title tagler arama motorlarının sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur ve arama yapan kişilerin birçoğunun sayfanız hakkındaki ilk izlenimidir.

Google arama motorunda “nemutlu yazılım ve danışmanlık” kelimeleri ile arama yapıldığında Google tarafından indexlenen arama sonuçları aşağıdaki örnekte olduğu gibi listelenir.

Title ………..Nemutlu Yazılım-Web site paketleri-E-Ticaret Paketleri

URL ………..https://www.nemutlu.net/

Description ..E-Ticaret Paketleri, Web Sitesi Paketleri, Mobil Uygulama Geliştirme, Web Tabanlı Yazılım, Google Reklamları, SEO, Facebook Reklamları.

Listelenen bu sonuçları incelediğimizde arama sonuçlarının ilk sırasında, Mavi renkle web sitesinin yada sayfasının arama sonuçlarında gözüken başlığı, yani Title Tag’ı olan “

Nemutlu Yazılım-Web site paketleri-E-Ticaret Paketleri

” ile  bu başlığın alt sırasında, web sitesinin URL si ’’https://www.nemutlu.net’’ ve daha sonraki sırada ise sitenin, yada sayfanın özet bilgisini aktaran, Türkçe anlamıyla, açıklama metni olan Description yer alır.

Web sitenizin yada sayfasının başlığı ve açıklamalarının düzgün imla kuralları ile yazılmış olmasına, aranan anahtar kelimeleri içermesine ve uygun uzunlukta olmasına dikkat edilmelidir.

Kullanıcıları sitenize yöneltecek olan etkenler, Title Tag ve altında yazınızın içeriğini düzgün cümleler ve uygun imla kurallarıyla açıklayan, kısa açıklama yazısı olan Description’dır.

Bu kurallara uyularak hazırlanmış olan sayfalarınızın çoğu, kullanıcı tarafından büyük bir ihtimalle es geçilmeden ziyaret edileceği hususunu göz önünde bulundurunuz. Çünkü, sayfanızı ziyaret eden kullanıcı sayıları arttıkça, sitenizin arama sonuç sayfalarında üst sıralara çıkmasına da etkili olacaktır.

Title tag’lar arama motorlarının sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur ve arama yapan kişilerin birçoğunun sayfanız hakkındaki ilk izlenimidir. Bu izlenime göre sayfanıza gider ve ya gitmez, bu nedenle, bu hususlara önem vermelisiniz.

Nemutlu Yazılım ve Danışmanlık

Bu gönderiyi paylaş