TrustRank Nedir ve Nasıl Çalışmaktadır?

TrustRank : TrustRank manuel olarak onaylanan ve incelenen sitelerin güven sıralamasını belirleyen bir yapıdır.  Google’ın iki tür değerleme sistemi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi daha önce web sitemiz www.nemutlu.net’ in blog’unda bahsettiğimiz PageRank değeri yani sayfa kalitesidir. ikincisi ise güvenilirlik ölçütü olan TrustRank’tır. PageRank kullanıcılar tarafından rahatça öğrenilebilse de, TrustRank net bir şekilde ölçülememekte olup bazı sistemlerin kendi hesaplama tekniklerine göre yakın bir sonuç elde ettiği görülmektedir.

1aa01795b-8fe0-49ea-9b37-688816c35750.jpg
1557647a7a-91e1-403b-a460-804ab2821931.jpg

TrustRank Nedir

TrustRank : TrustRank manuel olarak onaylanan ve incelenen sitelerin güven sıralamasını belirleyen bir yapıdır.  Google’ın iki tür değerleme sistemi bulunmaktadır.

Bunlardan bir tanesi daha önce web sitemiz www.nemutlu.net’ in blog’unda bahsettiğimiz PageRank yani sayfa kalitesidir. ikincisi ise güvenilirlik ölçütü olan TrustRank’tir.

PageRank kullanıcılar tarafından rahatça öğrenilebilse de, TrustRank net bir şekilde ölçülememekte olup bazı sistemlerin kendi hesaplama tekniklerine göre yakın bir sonuç elde ettiği görülmektedir.

TrustRank, Google sıralamalarında etkili olduğu varsayılan bir kriterdir. Google tarafından işaretlenen güvenli sitelerden link çıkışları, Google sıralamalarında etkili olduğu  ve oldukça iyi sonuçlar verdiği varsayılmaktadır.

Eğer bir link alacaksanız alacak olduğunuz linkin, TrustRank değerine dikkat etmenizi öneririz. Bunun için gerekli sorgulamayı “TrustRank Checker” sorgusu ardından bulunan sitelerden yapabilirsiniz.

SEO çalışmalarının web siteleri için giderek önemli hale geldiği günümüzde TrustRank,   SEO açısından kaliteli bir siteye verilen değeri ifade eder.

Bugün spam yapan siteleri belirlemek açısından ortaya atılan TrustRank, sitelerin SEO adına yaptıkları kötü davranışları ve ihlalleri takip etmektedir.

Bu bakımdan, sitenizin TrustRank değerinin, yani güvenli ve kaliteli bir site olduğunu ifade eden puanının yüksek olması için uygun ve kaliteli  SEO çalışmaları yaptırmalısınız.

TrustRank Nasıl çalışır?

Arama motorlarının algoritması çok karmaşık olsa da, TrustRank puanının nasıl belirlendiğini anlamak çokta  güç bir olay değildir.

TrustRank’ta her zaman iyi siteler, iyi sitelere link verirken, kötü sitelerde, kötü sitelere link verir mantığı uygulanmaktadır.

Bu mantığa dayalı olarak güvenilir ve kaliteli web siteleri editörler tarafından incelenerek kök site olarak belirlenir ve kayıt altına alınırlar.

Editörler tarafından güvenilir ve kaliteli web siteleri olarak kayıt altına alınan bu sitelerin tavsiye ettiği sitelerde iyi siteler olarak belirlenirler.

Güvenli ve kaliteli değillerse kötü siteler olarak kayıt altına alınır ve bu sitelerin tavsiye ettiği siteler de kötü siteler olarak belirlenirler. Bu şekilde bir mantık yürüterek çalışan

TrustRank, değerlendirmesi yüz ile sıfır arası bir  puanlama sistemine göre çalışır. TrustRank puanı yüksek olan bir siteden başka bir siteye link çıkışı yapıldığında, o siteye verilen puan her zaman çıkış yapılan sitenin puanından düşük olarak gerçekleşir.

SEO amaçlı yapılan backlink çalışmaları sırasında TrustRank’i yüksek sitelerden Backlink almaya özen gösterilmelidir çünkü, bu değerin yüksek olması sitenizin değerini ve kalitesini de doğrudan etkileyecektir.

Nemutlu Yazılım ve Danışmanlık

16e26cc1b3-7958-4b80-a8b6-d9a29723fd92.jpg
Yönetim Paneli

Nemutlu Yazılım uzman ekibi ile ihtiyaç duyduğunuz yazılımlar için sizlere profesyonel çözümler sunar.

  • Mobil Uyumlu

    Kullanmış olduğumuz tüm alt yapılar mobil ve tablet uyumludur.

  • Güncel Yazılım

    Tüm alt yapılarımızı günce yazılımlar ile geliştirmekteyiz.

  • Kolay Kullanım

    Geliştirmiş olduğumuz yazılımları kullanıcıların rahatlıkla kullanabilmesi için tasarladık.

Size özel yazılımlar

Özel yazılımlar ile proje risklerini en aza indirerek oluşabilecek başarısızlıkların, en önemlisi de zamandan tasarruf sağlayarak maddi kayıpların önüne geçebilirsiniz. Web tabanlı uygulamalarda işinizin, günün bilişim teknolojilerinin sağladığı gücü arkasına almasını sağlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Güncel Yazılımlar

Yeni nesin yazılımlar ile dinamik ve yönetilebilir projeler geliştiriyoruz.

asp
swift
android
java
html
sqll
Planlama

Projeniz için fizibilite çalışması yapılır ve proje planlaması yapılır.

Analiz

Çeşitli yazılım geliştirme metodojileri ile kullanım dökümanları oluşturulur.

Tasarım

İhtiyaçların giderilmesi halinde sistemin tasarım aşamasına başlanır.

Kodlama ve Test

Tasarım aşamasından sonra kodlama ve test aşamsına geçilir.

Teslim ve Bakım

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra teslim aşamsına geçilir. Daha sonra oluşabilecek eksiklikler bakım aşamasında giderilir.

E-Ticarette PR Çalışmaları Nedir?

E-ticarette PR (Halkla İlişkiler) çalışmaları, bir e-ticaret işletmesinin marka bilinirliğini artırmak, müşteri güvenini kazanmak ve olumlu [...]

CDN (Content Delivery Network) Nedir?

CDN (Content Delivery Network), içerik dağıtım ağı olarak adlandırılan ve internet üzerindeki içeriklerin (web sayfaları, videolar, resimler [...]

Yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun

Check your email

We sent you an email with a link to get started. You’ll be in your account in no time.