TrustRank Nedir ve Nasıl Çalışmaktadır?

Kategori: E-Ticaret, Google, SEO, Web Sitesi Posta tarihi: Nisan 16, 2018

TrustRank : TrustRank manuel olarak onaylanan ve incelenen sitelerin güven sıralamasını belirleyen bir yapıdır.  Google’ın iki tür değerleme sistemi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi daha önce web sitemiz www.nemutlu.net’ in blog’unda bahsettiğimiz PageRank değeri yani sayfa kalitesidir. ikincisi ise güvenilirlik ölçütü olan TrustRank’tır. PageRank kullanıcılar tarafından rahatça öğrenilebilse de, TrustRank net bir şekilde ölçülememekte olup bazı sistemlerin kendi hesaplama tekniklerine göre yakın bir sonuç elde ettiği görülmektedir.

TrustRank Nedir

TrustRank : TrustRank manuel olarak onaylanan ve incelenen sitelerin güven sıralamasını belirleyen bir yapıdır.  Google’ın iki tür değerleme sistemi bulunmaktadır.

Bunlardan bir tanesi daha önce web sitemiz www.nemutlu.net’ in blog’unda bahsettiğimiz PageRank yani sayfa kalitesidir. ikincisi ise güvenilirlik ölçütü olan TrustRank’tir.

PageRank kullanıcılar tarafından rahatça öğrenilebilse de, TrustRank net bir şekilde ölçülememekte olup bazı sistemlerin kendi hesaplama tekniklerine göre yakın bir sonuç elde ettiği görülmektedir.

TrustRank, Google sıralamalarında etkili olduğu varsayılan bir kriterdir. Google tarafından işaretlenen güvenli sitelerden link çıkışları, Google sıralamalarında etkili olduğu  ve oldukça iyi sonuçlar verdiği varsayılmaktadır.

Eğer bir link alacaksanız alacak olduğunuz linkin, TrustRank değerine dikkat etmenizi öneririz. Bunun için gerekli sorgulamayı “TrustRank Checker” sorgusu ardından bulunan sitelerden yapabilirsiniz.

SEO çalışmalarının web siteleri için giderek önemli hale geldiği günümüzde TrustRank,   SEO açısından kaliteli bir siteye verilen değeri ifade eder.

Bugün spam yapan siteleri belirlemek açısından ortaya atılan TrustRank, sitelerin SEO adına yaptıkları kötü davranışları ve ihlalleri takip etmektedir.

Bu bakımdan, sitenizin TrustRank değerinin, yani güvenli ve kaliteli bir site olduğunu ifade eden puanının yüksek olması için uygun ve kaliteli  SEO çalışmaları yaptırmalısınız.

TrustRank Nasıl çalışır?

Arama motorlarının algoritması çok karmaşık olsa da, TrustRank puanının nasıl belirlendiğini anlamak çokta  güç bir olay değildir.

TrustRank’ta her zaman iyi siteler, iyi sitelere link verirken, kötü sitelerde, kötü sitelere link verir mantığı uygulanmaktadır.

Bu mantığa dayalı olarak güvenilir ve kaliteli web siteleri editörler tarafından incelenerek kök site olarak belirlenir ve kayıt altına alınırlar.

Editörler tarafından güvenilir ve kaliteli web siteleri olarak kayıt altına alınan bu sitelerin tavsiye ettiği sitelerde iyi siteler olarak belirlenirler.

Güvenli ve kaliteli değillerse kötü siteler olarak kayıt altına alınır ve bu sitelerin tavsiye ettiği siteler de kötü siteler olarak belirlenirler. Bu şekilde bir mantık yürüterek çalışan

TrustRank, değerlendirmesi yüz ile sıfır arası bir  puanlama sistemine göre çalışır. TrustRank puanı yüksek olan bir siteden başka bir siteye link çıkışı yapıldığında, o siteye verilen puan her zaman çıkış yapılan sitenin puanından düşük olarak gerçekleşir.

SEO amaçlı yapılan backlink çalışmaları sırasında TrustRank’i yüksek sitelerden Backlink almaya özen gösterilmelidir çünkü, bu değerin yüksek olması sitenizin değerini ve kalitesini de doğrudan etkileyecektir.

Nemutlu Yazılım ve Danışmanlık

Bu gönderiyi paylaş