Tüketicilerin E-Ticaret Sitelerinden Beklentileri Nelerdir?

Şirketlerin e-ticaret sektöründe başarılı olabilmeleri için tüketicilerin taleplerini dikkate almaları gerekiyor. İşinizi geliştirip daha iyi bir hale getirebilmek için tüketicilerin gözünden bakabilmeniz gerekiyor.

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte bu pazarda oluşan sektörün çokluğu ve beraberinde getirdiği rekabetler nedeniyle tüketicilerin de e-ticaret sitelerinden beklentileri gün geçtikçe daha da artmaktadır. Şirketlerimizin bu pazarda başarılı olabilmeleri için, sadık müşteri portföyü oluşturması gerekir, bu amaca ulaşmak için ise  müşteri deneyimine odaklı hizmetler sunmaya özen göstermelidir.

1b43485d5-249c-4f11-8236-e942fa00ce51.jpg
2340476f04-03ff-4113-b4d4-2a537002ebd7.jpg

Her markanın hedef kitlesinin farklı beklentileri olabilir; ancak genel olarak tüketicilerin e-ticaret sitelerinden öne çıkan beklentilerini teker teker ele alalım 

1- İyi tasarım

Tüketicilerin ilk ziyaret ettiği sayfa ana sayfadır. Sitenizin genelde bütün sayfalarının ve ürün görsellerinin güzel, içeriklerinin anlaşılır olması gerekse de, ana sayfanın tasarımının ise, daha bir güzel ve iyi hazırlanması, tıpkı ambalajı güzel bir şekilde hazırlanmış bir ürünün tüketiciyi daha bir cezp ettiği gibi, müşterilerinizin sitenizde daha uzun süre kalmalarını sağlayacaktır.

Tüketiciler, ürünleri fiziki mağazalarda olduğu gibi, yakından inceleyemedikleri için, elektronik alışverişte, müşteri sadece sizin siteye yerleştirdiğiniz görselleri ve içerikleri görecektir. Bu nedenle, ürün görsellerinin yüksek çözünürlükte, ürünün detaylarını açık bir şekilde ortaya koyan, kaliteli fotoğraflar olmasına özen göstermelisiniz. Bunu yaparken, ana sayfaya yerleştireceğiniz ürün resimleriyle, sitenizde ne pazarladığınızı, iyi tanıtacak, vitrin ürünlerden seçmelisiniz ve yeni ürünlerinizle de sayfayı sürekli güncel tutmalısınız.

2-Fiyat

Tüketiciler web sitesi üzerinde fiyat bilgilerini açık ve net bir şekilde görmek isterler. Bir ürünü incelerken, fiyatını aramak yerine doğrudan sayfa üzerinde bu bilgiyi de birlikte görmek ister.

Fiyat bilgileri gösterilirken KDV gibi varsa diğer vergi ve ek ücretleri de ürünle birlikte görmek ister. Bu bilgilerin gösterilmemesi, tüketicileri yanıltabiliyor ve ödeme sırasında ek ücretler çıkmış gibi göründüğü için tüketicinin alışverişten vazgeçmesine neden olabilir. Her hangi bir zorunluluk yok ise KDV nin fiyata dahil olarak gösterilmesi daha uygun olacaktır.

3-Kargo bilgileri ve fiyatı

Tüketiciler e-ticaret yoluyla yapacakları alımlarda, şirketlerin ücretsiz kargo sunup sunmadıklarına ya da kaç liralık alışveriş sonrasında ücretsiz teslimat sağladığı hususları dikkate alıyorlar. Burada yapılması gereken, belirli bir limitin üzerine çıkıldığında kargo ücretinin olmayacağı hususunun açıkça belirtilmesi müşteriyi cezp ettiği gibi, kargo ücreti ödememek için belirlenen limite ulaşmak amacıyla müşteriniz, alacağı ürün miktarını ya da çeşidini artıracaktır. Bu nedenle ürün, sepet ve ödeme sayfalarınızda kargo bilgilerini detaylı bir şekilde paylaşmanız oldukça önemlidir.

4-Kampanyalar ve Promosyonlar

Tüketiciler, internetten alışveriş yapacakları zaman daha çok kampanyaları takip ediyor ve ilgili siteleri ziyaret ederek alacakları ürünlerle ilgili kampanyalar var mı,  yok mu araştırıyorlar. Bu nedenle internet sitenizin ana sayfasını tasarlarken, kampanyalarınızı, fırsat ürünlerinizi ve yapacağınız promosyonları öne çıkarmayı unutmayın.

5-Mobil uyumluluk

Akıllı telefonların kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Hal böyle olunca artık tüketicilerde bu doğrultuda, akıllı telefonları üzerinden ürün araması yapmakta ve internet sitelerini bu cihazlar üzerinden ziyaret etmektedirler. Şirketlerin yeni oluşan bu durumu göz önünde bulundurarak e-ticaret sitelerini, mobil uyumlu olarak müşteriye sunmaları oldukça önem kazanmaktadır. Çünkü tüketiciler artık, istedikleri zamanlarda, istedikleri cihazlarla, vakit kaybetmeden satın alma işlemlerini gerçekleştirme eğilimindedirler. Bu nedenle kullanıcı deneyimini geliştirmek ve tüm platformlar üzerinden tüketicilere iyi bir alışveriş imkanı sunmak ve online alışveriş deneyimlerini artırmak için, şirketlerin e-ticaret sitelerini mobile uyumlu hale getirmeleri,  tüm müşterilere ulaşabilmesi açısından da oldukça önem arz etmektedir.

6-Güvenlik

Online alışverişlerde tüketicilerin en çok dikkat ettiği konuların başında alışveriş yapacağı sitenin güvenli olup olmadığı hususu gelmektedir. Sitenin gerekli güvenlik önlemlerinin olmaması, tüketicilerin alışveriş yapmadan siteden ayrılmalarına neden olabilir. Bu nedenle, site altyapısının HTTPS protokolüne geçirip site genelinde SSL kullanmak ve bu vesileyle elde edilen güvenlik protokollerini site üzerinde göstermek ve ödeme işlemleri sırasında 3D güvenlik seçeneği sunmak, e-ticaret sitenizin güvenilir bir kaynak olduğunu gösterecektir. E-ticaret sitesinden alışveriş yapmayı planlayan tüketici, ödeme sistemlerini ve güvenlik sertifikalarını görmek isteyeceğinden bu bilgileri sitenizin ana sayfasının uygun bir yerinde mutlaka göstermelisiniz.

7-Müşteri yorumları

Müşteri yorumları, e-ticaret firmalarında alışveriş yapmak isteyen tüketiciler için oldukça önemlidir. Tüketiciler online alışveriş yaparken, bir ürünü seçmeden önce, öncelikle başka kullanıcıların ürünle ilgili, deneyimlerini incelemek ve görmek isterler. Ürün sayfalarınızda kullanıcı yorumlarını sergilemek ve ürünle ilgili deneyimleri paylaşmak, tüketicilerin ürünlerinize karşı bir güven oluşturması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle sitenizde mutlaka müşterilerinizin o ürünle ilgili yorum yapabileceği bir sayfayı hizmete açınız.

241235867e-262f-4ab9-b76b-243a15cf8dbb.jpg
252cd56a86-b7e1-40d7-8775-314de1120016.jpg

8-Misafir girişi ile alışveriş

E-ticaret şirketleri kullanıcı sayısını artırmak ve müşteri sadakati oluşturmak adına, onlara sunacağı bazı avantajlardan haberdar edebilmek için, alışveriş sırasında ziyaretçilerin, siteye üye olmalarını isteyebiliyorlar. Ancak, bu durum bazen ters tepmekte ve tüketicilerin alışveriş yapmadan siteden ayrılmalarına neden olmaktadır. Bu gibi tüketicileri kaçırmamak adına sitenizde üye girişi ile alışveriş yapıldığı gibi kişisel bilgilerini paylaşmak istemeyen tüketiciler için de bir diğer seçenek olan, misafir girişi ile de alışveriş yapma seçeneklerini sunmalısınız. Bu seçenek size kişisel bilgileri vermede kaçınan tüketicileri de müşteri olarak kazanma fırsatını verdiği gibi hizmetinizden memnun kaldığı takdirde zaten, bir diğer yapacağı alışveriş esnasında üye olmayı tercih edecektir. Ayrıca sitenizi ziyaret eden tüketicileri üye edebilmek ve üye olan müşterilerinizin de üyeliğinin devamını sağlamak istiyorsanız mutlaka üyelerinize çeşitli avantajlar sunmalısınız.

9-İade politikası

Tüketiciler için en önemli unsurlardan biri de almış oldukları ürünü iade etmek istediklerinde şirketlerin uyguladığı iade politikalarıdır. Tüketiciler internetten yapacakları alışverişlerde bir ürün almadan önce, marka ve şirketle ilgili araştırmalar yaparlar ve sonrasında satın almaya karar verirler. Karar verme aşamalarından önemli sayılacak hususlardan biri olan iade politikasını, sitenin kolayca görülecek bir yerinde bulundurulması gerekir.

10-İletişim bilgileri

Online alışverişlerde iletişim bilgilerinizi açık bir şekilde paylaşmalısınız. Açık adresiniz, e-posta bilgileriniz, sabit telefon ve mobil telefon numaralarınız ve kullandığınız sosyal medya hesaplarınız sitenizin iletişim sayfası üzerinde mutlaka bulundurulmalıdır. Bu şekilde verilen açık ve net bilgiler müşterilerinizin herhangi bir durumda size nasıl ulaşabileceklerinden emin olmasını ve firmanıza olan güvenini artıracaktır.

Nemutlu Yazılım ve DanışmanlıkYönetim Paneli

Nemutlu Yazılım uzman ekibi ile ihtiyaç duyduğunuz yazılımlar için sizlere profesyonel çözümler sunar.

  • Mobil Uyumlu

    Kullanmış olduğumuz tüm alt yapılar mobil ve tablet uyumludur.

  • Güncel Yazılım

    Tüm alt yapılarımızı günce yazılımlar ile geliştirmekteyiz.

  • Kolay Kullanım

    Geliştirmiş olduğumuz yazılımları kullanıcıların rahatlıkla kullanabilmesi için tasarladık.

Size özel yazılımlar

Özel yazılımlar ile proje risklerini en aza indirerek oluşabilecek başarısızlıkların, en önemlisi de zamandan tasarruf sağlayarak maddi kayıpların önüne geçebilirsiniz. Web tabanlı uygulamalarda işinizin, günün bilişim teknolojilerinin sağladığı gücü arkasına almasını sağlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Güncel Yazılımlar

Yeni nesin yazılımlar ile dinamik ve yönetilebilir projeler geliştiriyoruz.

asp
swift
android
java
html
sqll
Planlama

Projeniz için fizibilite çalışması yapılır ve proje planlaması yapılır.

Analiz

Çeşitli yazılım geliştirme metodojileri ile kullanım dökümanları oluşturulur.

Tasarım

İhtiyaçların giderilmesi halinde sistemin tasarım aşamasına başlanır.

Kodlama ve Test

Tasarım aşamasından sonra kodlama ve test aşamsına geçilir.

Teslim ve Bakım

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra teslim aşamsına geçilir. Daha sonra oluşabilecek eksiklikler bakım aşamasında giderilir.

Ctr Nedir, Nasıl Hesaplanır, Önemi Nedir?

CTR (Click-Through Rate - Tıklama Oranı), bir reklam veya bağlantının bir web sayfasında veya bir arama sonucunda görüntülendiğinde ne kadar [...]

Jguery Nedir?

"jQuery", JavaScript tabanlı bir kütüphanedir ve web geliştirme süreçlerini daha kolay ve verimli hale getirmek için kullanılır. jQuery, web [...]

Yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun

Check your email

We sent you an email with a link to get started. You’ll be in your account in no time.